Cerrattepe'de Yapılması Planlanan Madencilik Faaliyeti

Cerrattepe'de Yapılması Planlanan Madencilik Faaliyeti

Artvin'de CHP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grup, madencilik faaliyeti yapılması planlanan Cerattepe bölgesine giden yolu kapatarak, maden şirketi yetkilileri ve iş makinelerinin bölgeye geçişine izin vermedi

ARTVİN (AA) - Artvin'de CHP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grup, madencilik faaliyeti yapılması planlanan Cerattepe bölgesine giden yolu kapatarak, maden şirketi yetkilileri ve iş makinelerinin bölgeye geçişine engel oldu.

Artvin Cerattepe bölgesinde 38 hektar alandaki "Bakır ve Açık Ocak Altın İşletme Projesi" kapsamında, ilgili şirketin çalışmalara başlamak üzere iş makineleriyle maden sahasına çıkacağını duyan çevreci gruplar ve vatandaşlar, saat 05.00'te, Çamlık Mahallesi mevkisinde yaklaşık 200 araçla yolu kapattı.

Aralarında CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Çağal, CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt ve Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan'ın da bulunduğu grup, şirket yetkilileri ve iş makinelerinin geçişine izin vermedi.

Çevrede, çok sayıda çevik kuvvet ve jandarma ekibi geniş güvenlik önlemi aldı.

Milletvekilleri Bayraktutan ve Karadeniz'in, güvenlik güçleri ve iş makinelerinin bölgeden çekilmesi için Ankara'da çeşitli bakanlıklarla cep telefonuyla görüşmeler yaptıkları gözlendi.

Bayraktutan, bölgede bekleyen kalabalığa, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanıyla konuştuğunu, bekleyiş içinde olduklarını söyledi.

Kalabalık ve güvenlik güçlerinin bölgedeki bekleyişi sürüyor.

Öte yandan, Artvin'de esnafın büyük bölümü, planlanan madencilik faaliyetine tepki amacıyla bugün kepenk kapattı.