Doğalgaz ve elektriğe zam geliyor!

Doğalgaz ve elektriğe zam geliyor!
Güncelleme:

Düzenlediği bilgilendirme toplantısında yılın ilk enflasyon raporunu açıklayan TCMB'nin yeni Başkanı Fatih Karahan, yerel seçimlerin ardından doğalgaz ve elektrik fiyatlarına zam geleceğini de açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, göreve geldikten beş gün sonra yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. 

Son aylarda yıllık enflasyonun hızla yükselişe geçmesi, önceki tahminlerin geçerliliğinin kalmaması nedeniyle oluşan beklentiye karşın Karahan, enflasyon tahminlerini değiştirmeyerek 2024 sonu için yüzde 36'da, 2025 sonu için yüzde 14'te sabit bıraktıklarını da açıkladı.

Karahan tarafından açıklanan raporda, TCMB'nin, 2026 yılında enflasyonun tek haneye inmesi beklentisi de ifade edildi. 2026 sonu için tahmin edilen enflasyon oranı ise yüzde 9 olarak açıklandı.

Raporda 2024 yılı için enflasyon tahmin aralığının alt noktası yüzde 30, üst noktası ise yüzde 42 oldu. Tahminleri değiştirmediklerini belirten Karahan, enflasyonun Mayıs’ta zirveye ulaştıktan sonra düşeceğini de sözlerine ekledi.

TCMB Başkanı Karahan’a enflasyon hesabında seçim sonrası elektrik ve doğalgaza gelmesi beklenen zammı hesaba katıp katmadıkları da soruldu.

Karahan, elektrik ve doğalgaza zam beklediklerini ve bunu enflasyon tahmini yaparken göz önünde bulundurduklarını söyledi.

Seçim sonrasına ertelen zamlar ile ilgili, "Sunumunuzda ocak ayına özellikle dikkat çektiniz enflasyondaki artışla ilgili ama önümüzde bir yerel seçim var. Uzun süredir enerji fiyatlarında artış yapılmıyor. Bu artışların seçim sonrasına ertelendiğine vurgu yapılıyor. Seçim sonrasında özellikle doğalgaz ve elektrik fiyatlarında bir artışın enflasyona etkisi nasıl olacaktır? Siz mayıstan sonra bir düşüş bekliyorsunuz ama seçim sonrasına ertelenen zamların etkisi nasıl olacak?" sorusunu yanıtlayan Karahan, şöyle konuştu: "Tabii biz enflasyon tahminlerimizi yaparken, birçok kalemde yapılabilecek zamları, bu yönetilen yönlendirilen ürünlerdeki zamlar için bir projeksiyonda bulunuyoruz. Burada öne çıkan enerji fiyatları olacak. Elektrik ve doğalgazda bir düzenleme yapılması bekleniyor. Bu çerçevede biz patikamızı oluştururken OVP'yi kullandık. OVP'deki varsayımların gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Tahminlerimizi yaparken de bu fiyatlarda bir miktar güncelleme olacağını öngördük ve bunu da tahminlerimize yansıttık."