En borçlu belediyeden tepki çeken adım

En borçlu belediyeden tepki çeken adım
Güncelleme:

Türkiye'nin borcu en yüksek belediyesi olan AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, lise öğrencilerine yönelik düzenlenen bilgi yarışmasında dereceye giren 50 kişiyi Suudi Arabistan’a Umre’ye götürecek. Belediye Umre programı için 2,1 milyon TL harcayacak.

Hazine'ye olan borcu ağustos ayında 2,2 milyar TL’ye ulaşan "Türkiye’nin en borçlu belediyesi" AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yeni bir astronomik harcamaya daha imza attı. AK Partili Tahir Büyükakın yönetimindeki belediyenin, “Gönül Coğrafyası Okumaları” adı altında lise öğrencilerine yönelik düzenlenen bilgi yarışmasında dereceye girenleri Umre’ye götüreceği bildirildi. Toplam 10 gün sürecek Umre programı için 2,1 milyon lira harcanacak.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, lise öğrencileri arasında Gönül Coğrafyası Okumaları yarışması düzenledi. Kocaeli’nde, “Dersaadet İstanbul” temasıyla düzenlenen şiir, öykü ve deneme yarışmasında 10’ar öğrenci dereceye girdi.  Belediye, dereceye giren öğrencilere Umre gezisi hediye etti. 

Yarışmanın tamamlanması ve dereceye giren öğrencilerin netleşmesinin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Umre gezisi için ihaleye çıktı. Belediyenin 1 milyon 773 bin TL’lik harcama öngördüğü ihale kapsamında tur şirketiyle yapılan anlaşma, öngörülen maliyeti aşarak 2 milyon 100 bin TL olarak kaydedildi. Belediye ile ihaleyi kazanan şirket arasında 12 Eylül’de 2,1 milyon TL’lik sözleşme imzalandı.

İhale dosyasına göre, öğretmen ve öğrencilerden oluşan 50 kişinin katılacağı Umre programı, 20 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Toplam 10 gün sürecek programda yol masrafını da belediye üstlenecek. Gezi kapsamında altı gece Mekke’de, üç gece de Medine’de konaklanacak. Konaklanacak otel ise en az dört yıldızlı olacak. Umre gezisinde öte yandan, “Dini bakımdan önemli diğer mekanlar” da ziyaret edilecek.

BORCU 2 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Toplam 18 yıldır AK Partili isimlerin başkanlığını yaptığı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın Hazine borcu, 31 Temmuz itibarıyla 2 milyar 229 milyon 132 bin TL’ye ulaştı. dönemlere göre yaşanan değişim ise şöyle sıralandı:

Aralık 2022: 2 milyar 328 milyon TL

Ocak 2023: 2 milyar 271 milyon TL

Mart 2023: 2 milyar 157 milyon TL

Mayıs 2023: 2 milyar 271 milyon TL

Temmuz 2023: 2 milyar 229 milyon TL

 

Birgün