Eski CIA ajanı Fuller için yakalama kararı

Eski CIA ajanı Fuller için yakalama kararı
Güncelleme:

15 Temmuz’da rol alan kişilerle bağlantısı belirlenen CIA’nın eski Başkan Yardımcısı Graham Fuller için yakalama kararı çıkarıldı

ABD istihbarat teşkilatı CIA'nın eski Milli Haberalma Konseyi Başkan Yardımcısı Graham E. Fuller hakkında darbe suçlamasıyla yakalama kararı çıkarıldı. Kararda, Fuller'in eski CIA uzmanı Henri Jak Barkey ve darbe teşebbüsünde rol oynayan diğer kişilerle irtibatı bulunduğuna ilişkin bulgular yer alıyor.

Sabah gazetesinden Kenan Kıran'ın haberine göre işte karardan detaylar:

İstanbul Emniyeti soruşturma dosyasına bir tespit tutanağını delil olarak sundu. Başsavcılık, Fuller hakkında İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği'nden yakalama kararı talep etti. Başsavcılığın talebini değerlendiren İstanbul Nöbetçi 13. Sulh Ceza Hâkimliği, darbe teşebbüsündeki diğer kişilerle irtibatı tespit edilen ve Türkiye'yi terk ettiği anlaşılan Fuller hakkında yakalama kararı verilmesine hükmetti. Daha önce hakkında yakalama kararı verilen eski CIA uzmanı Henri Jak Barkey ve darbe teşebbüsünde rol alan diğer kişilerle Fuller'in irtibatı ve atılı suçları işlediğine yönelik bulgular tespit edildi. Barkey'in 15-16 Temmuz 2016'da Büyükada Splendid Otel'de yapılan toplantıda darbeyi organize edip koordine ettiği ileri sürülmüştü. Fuller'in de aynı toplantıda olduğu yönünde iddialar ileri sürülmüş ancak bugüne kadar doğrulanamamıştı.

İlk kez Fuller'in 15 Temmuz öncesi Türkiye'de olduğu ve ardından ülkeyi terk ettiği bilgisi resmi kayıtlara girdi.

Graham Fuller'le ilgili soruşturma dosyasında, tutuklanan işadamı Osman Kavala, ABD İstanbul Başkonsolosluğu İrtibat Görevlisi Metin Topuz ve eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir ve yakalama kararı bulunan ABD İstanbul Başkonsolosluğu Güvenlik Görevlisi Mete Cantürk gibi isimler de yer alıyor.

Sabah

Etiketler graham