Fethiye’de balina sürprizi

Fethiye’de balina sürprizi
Güncelleme:

Muğla'nın Fethiye ilçesinde, balıkçılar 10 metre uzunluğundaki bir balinayla karşılaştı.

Kızılada açıklarında balinayı gören balıkçı Arif Arıkan ve arkadaşları bir süre balinayı izledikten sonra, tekne ile balinaya yaklaştı. Zaman zaman heyecanlı anlar yaşayan balıkçılar, balina ile geçirdikleri dakikaları da cep telefonu kamerasına kaydetti.

Fethiye’de balina sürprizi - Resim : 1

Arıkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce de yılın bu aylarında bölgede balina gördüklerini söyledi. İlk kez kıyıya bu kadar yakın bir balina gördüklerini belirten Arıkan, “Açık denizde tatbikat var. Savaş gemileri nedeniyle bu kadar kıyıya yaklaştığını tahmin ediyoruz. Balinanın boyu 10 metrenin üzerindeydi. Bizimle birlikte uzun süre seyretti. Biz daldığı sırada kuyruğunun fotoğrafını çekmek isterken uzaklaştı” dedi.

Fethiye’de balina sürprizi - Resim : 2

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi ve Balıkçılık Temel Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halit Filiz ise, görüntülerdeki balinanın “kaşalot” ya da “ispermeçet” olarak bilindiğini söyledi. Filiz, Akdeniz’de nesli tehlike altında olan kaşalotun Türk sularında yaşama şansı bulmasının sevindirici olduğunu ifade etti.

BODRUM'DA DEV KÖPEK BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ

Gündoğan açıklarında tekne gezisine çıkan yerli bir turist tarafından dev bir köpek balığı görüntülendi. Suyun yüzeyinde bir süre ilerleyen köpek balığının yaklaşık 2 metre boyunda olduğu görüldü. Köpek balığını görünce şaşıran vatandaşlar o anları cep telefonlarıyla kaydetti. Bir süre teknenin etrafında yüzen köpek balığı daha sonra hızlı bir şekilde ilerleyerek gözden kayboldu.

İHA

Etiketler Fethiye balina