FETÖ Çatı Davası'nda gizli tanık yan çizdi

FETÖ Çatı Davası'nda gizli tanık yan çizdi
Güncelleme:

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen sadece 7'si tutuklu kalanı firari 72 sanıklı "FETÖ çatı davasının" 30'uncu celsesi başladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen sadece 7'si tutuklu kalanı firari 72 sanıklı "FETÖ çatı davasının" 30'uncu celsesi başladı. Hidayet Karaca'nın Silivri'den, Kazım Avcı'nın SEGBİS'le katıldığı duruşmaya Sincan'da tutuklu İlhan İşbilen katılmadı. Davaya müdahillik talebinde bulunan Cemaatçilerin "Ülkü ablası" Ülkü Ulusoy beyanında şunları söyledi:  

"Eşim öldükten sonra beni hiç rahat bırakmadılar. Kandırıldım. Büyük müteahhitlerdi. İsimlerini polise vermiştim, hepsi de kaçtı. Güzel bir nesil yetişiyor diye para verdim, ama çok kandırdılar. Yurtlar, okullar yaptılar ama zehir zıkkım olsun. Niyetleri başkaymış. Kandırıldığım için davacıyım. Kendime kızıyorum, en ufak bir şey sezinlemedim diye."          

Avukatlar duruşmanın başlangıcında sanık Alaaddin Kaya'nın işitme cihazı olmadığını, bu nedenle işitme sıkıntısı çekebileceğini, ayrıca cezaevi yönetimi ceketini vermediği için Kaya'nın gömlekle geldiğini belirtti.  

“BU KONUDA KONUŞMAK İSTEMİYORUM”          

Sanıklardan Avukat Ali Çelik'in polisler ve savcılar arasında bağlantıyı sağladığını öne süren Hulusi Cemil Altunlu'nun bunu duyduğunu söylediği Osman Nuri Çolak tanık olarak dinlendi. Dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İdari Büro Amiri olan Çolak, Ali Çelik'in EGM'nin sözleşmeli avukatlığını yaptığını, Hulusi Cemil'i tanımadığını bildirdi. Duruşmanın safahatı hakkında bilgi veren Mahkeme Başkanı Selfet Giray gelirse gizli tanık Bulut ile Süphan ve Kasırga'nın dinleneceğini söyledi. Ardından İstanbul'dan dinlenecek olan Süphan'la ilgili teknik hazırlıklar için duruşmaya ara verildi. Sesi değiştirilip, görüntüsü flulaştırılarak SEGBİS'le davaya katılan gizli tanık Süphan, Dilaver Azim'in tefeci olduğu belirtilen Orhan Eraslan'a kumpas kurduğunu öne sürerken, soruşturma aşamasında verdiği ifadelerinde anlattıklarına ilişkin soruların çoğuna, "Bu konuda konuşmak istemiyorum. Çok zaman geçti hatırlamıyorum" karşılığını verdi. Avukatlar ve Dilaver Azim buna tepki gösterdi. Dilaver Azim, "Bu sahtekar yüzünden 18 aydır yatıyorum, cevap versin" deyince Başkan Giray, "Bir daha müdahale edersen çıkarırım" uyarısında bulundu. Bu arada Gizli Tanık, "Sorar mısınız Orhan Eraslan'a kumpas kurmuş mu?" deyince Başkan Giray, "O başka bir davanın konusu. Sen bizim sorularımıza cevap ver" diye tepki gösterdi. Gizli tanık Süphan devamdaki soruların çoğuna yine "Hatırlamıyorum" karşılığını verirken şöyle konuştu : "Psikolojik bunalımdayım. Çok da hatırlamıyorum. Söylediklerimi geçersiz kılabilirsiniz."

Gizli tanık Süphan, Başkan Giray'ın bir başka sorusuna, "Çok şey hatırlamıyorum. Şu anda yorum yapıyorum" cevabını verdi. Bunun üzerine Başkan Giray, "Yorum yapma, bilgin var mı?" dedi. Süphan, "Yok" diye cevapladı. Dilaver Azim'in avukatı Şahin Helvacı, savcılık ifadesi ile burada söylediklerinin çeliştiğini belirterek, "Yalancı tanıklık yapmak suçtur, sizi doğruyu söylemeye davet ediyorum" dedi. Gizli tanık yine psikolojisinin bozuk olduğunu, ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığını belirterek, bunun da kaale alınmasını istedi.


Devamında Azim'in avukatları Helvacı ve Fethi Alparslan ile gizli tanık Süphan arasında şu çarpıcı diyaloglar yaşandı:                       

Avukat Helvacı: Bahsettiğiniz olay ne zaman yaşandı? 17/25 aralık'tan önce mi sonra mı?

Süphan: Dur bir düşüneyim önce. 

Avukat Helvacı: Ne kadar önce?       

Süphan: 2 saat 15 dakika önce!.. Nereden bileyim?

Başkan Giray: Tanık olduğun çizgiyi kaybetme.

Av. Alparslan: ....... numaralı telefon sizin mi?            

Başkan Giray: Kimliğini açığa çıkaracak soru soramazsınız. 

Avukat Alparslan: Kendisi vermiş, ifadesinde var.

Başkan Giray: Savcılık ifadesinde kalmış olabilir. Bunu sormayın.

Seçiniz...