FETÖ insani yardıma da darbe vurdu

FETÖ insani yardıma da darbe vurdu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası insani yardım kuruluşlarının yardım toplamada zorlandığı belirtildi.

FETÖ'nün yıllarca dini maske olarak kullanıp terör faaliyetleri için hayırseverlerin yardım duygularını "himmet" adı altında sömürmek için topladığı para ve yardımlar, gerçek manada insani yardım yapan kuruluşları da olumsuz etkiledi.

Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, şu ana kadar sınır ötesindeki Suriyelilere 281, Türkiye'dekilere ise bin 12 tır yardım ulaştırdıklarını söyledi.

Desteklerini tamamen hayırseverlerden aldıklarını vurgulayan Gerem, özellikle FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yardım toplamada büyük sıkıntı yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"FETÖ iyilik hareketlerine darbe vurdu. En büyük darbeyi fakir fukaralar gördü. Özellikle daha önce aylık ortalama 20-25 tır yardım oluşurken, şu anda bu yardımlar durma noktasına geldi. Şu an 5 tırı geçmiyor. Bu insanlara en azından hayatlarını devam ettirmesi için aylık 15-20 tır yardım ulaştırmamız gerekiyor. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yardım düştüğü için insanlarımız tereddütlü ve mesafeli duruyor yardım etmeye."

"İnsanlar gerçeği artık görmeye başladı"

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Koordinatörü Behçet Atila da yıllardır mazlum ve ihtiyaç sahipleri için çeşitli kampanyalar aracılığıyla yardım topladıklarını hatırlattı.

FETÖ'nün her anlamda ülkeye zarar veren yapı olarak insani yardımlara da büyük bir darbe vurduğunu vurgulayan Atila, "Bizlerin de yardımlarını maalesef olumsuz etkiledi ama bu yavaş yavaş bertaraf ediliyor. İnsanlar gerçeği artık görmeye başladı. Kimin gerçekten yardım yaptığını kimin de insanları kandırdığını insanlarımız hamdolsun biraz daha net görüyor." ifadelerini kullandı.

AA