İçişleri'nden bayram için yeni sokağa çıkma kısıtlaması muafiyeti kararı

İçişleri'nden bayram için yeni sokağa çıkma kısıtlaması muafiyeti kararı
Güncelleme:

Şehit aileleri, arife ve Ramazan Bayramı'nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri için sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Türkiye tam kapanmanın üçüncü haftasında Ramazan Bayramı'na girmeye hazırlanırken İçişleri Bakanlığı'ndan peş peşe yeni açıklamalar geldi.

Perşembe günü başlayacak ve Cumartesi günü son günü kutlanacak Ramazan Bayramı süresince tam kapanma kısıtlamalarına yönelik denetlemelerin daha sıkı bir şekilde yapılacağını duyuran İçişleri Bakanlığı son olarak sokağa çıkma yasaklarından muaf olanlar listesine bir yenisini daha ekledi.

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 İl Valiliğine gönderilen “Şehit Ailelerinin Kabristan Ziyaretleri” konulu genelge ile şehit aileleri, arife ve Ramazan Bayramı'nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri için sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacağı ilan edildi. 

İŞTE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN YAYINLANAN O GENELGE

Genelgede, "ülkemizin bütünlüğü" ve "milletimizin birliği" için canlarını feda ederek şehadet şerbetini içen aziz şehitlerin aileleri için dini bayramlar vesilesiyle gerçekleştirdikleri şehitlik ziyaretlerinin özel zamanlar olduğu belirtildi.

Devlet olmanın temel sorumluluğu şehit ailelerinin bu haklı taleplerine, salgınla mücadele tedbirlerini de göz önünde bulundurarak karşılık vermek ve onların gönül rahatlığıyla şehitleriyle buluşmalarını sağlamak olduğu ifade edilen genelgede, şu hususlar belirtildi:

Şehit aileleri, Arife ile Ramazan Bayramı'nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri açısından sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Bayram öncesinde valilik/kaymakamlıklar tarafından ilgili kurumlarla koordineli şekilde tüm şehit mezarlarının bakım/onarım çalışmaları ile temizlik işleri tamamlanacak.

Şehit aileleri kabristan ziyaretlerine kendi istek ve imkanları doğrultusunda belirtilen günlerde diledikleri zamanda gidebilecek.

Vali ve kaymakamların koordinasyonunda il/ilçe emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıkları tarafından illerinde/ilçelerinde bulunan şehit aileleri ile önceden irtibat sağlanacak ve gerekli durumlarda şehit ailelerinin kabristan ziyaretleri için ulaşım aracı ve refakatçi personel görevlendirmesi yapılacak.

Din görevlilerince şehitliklerde dua okunması için valilik/kaymakamlıklar tarafından il/ilçe müftülükleri ile gerekli koordinasyon sağlanacak.

Şehit ailelerinin, şehitlik ziyaretlerinin huzur içerisinde gerçekleştirilebilmesi için vali ve kaymakamlar ile kolluk birimlerince gerekli hassasiyet gösterilecek.