İstanbul'da kapatılan raylı sistem hattı yeniden açılıyor: Seyahat süresi 20 dakika

İstanbul'da kapatılan raylı sistem hattı yeniden açılıyor: Seyahat süresi 20 dakika
Güncelleme:

İstanbul'da Sirkeci ile Kazlıçeşme arasındaki atıl vaziyette olan raylı sistem hattı yeniden hizmete açılıyor. 8.3 kilometre uzunluğundaki hatta seyahat süresi 20 dakika olacak.

İstanbul'da 10 yıldan uzun süredir atıl vaziyette olan Sirkeci ve Kazlıçeşme arasındaki 8,3 kilometrelik raylı sistem hattında gerekli iyileştirmeler tamamlandı.

Hat, 26 Şubat Pazartesi günü saat 11.00'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle hizmete girecek.

Hattın içinde olduğu alanın önemli bir bölüme ise yaya kullanımı için tasarlandı.

Açılış öncesi NTV'nin konuğu olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, canlı yayında NTV İstanbul Haber Müdürü Yağız Şenkal'ın sorularını yanıtladı.

Bakan Uraloğlu, 8,3 kilometre uzunluğunda 8 istasyonlu hatta seyahat süresinin 20 dakika olacağını söyledi.

Uraloğlu şöyle konuştu:

''8,3 kilometre uzunluğunda 8 istasyonla beraber buradaki taşımaları yapalım istiyoruz. 20 dakikalık seyahat süresi olmuş olacak. Ray hattının yanında yürüyüş ve bisiklet yolu var. Burası tam bir yaşam alanına dönecek turizme de katkı sağlayacak diye düşünüyoruz.''

''TURİZME DE KATKI SAĞLAYACAK, NOSTALJİK TURİSTİK OLACAK''

''Ray hattının yanında yürüyüş ve bisiklet yolu var.'' diyen Bakan Uraloğlu, ''Burası tam bir yaşam alanına dönecek turizme de katkı sağlayacak diye düşünüyoruz. 78'lerdeki Kemal Sunal'ın meşhur çektiği filmdeki tren görseline benzettik. İçi çok modern ama dış görseli 30 yıl öncesine yakın. Marmaray'da kullandığımız treni burada giydirdik. Buraya Cerrahpaşa'ya bir istasyon daha ilave ettik.'' ifadesini kullandı.

BAKIRKÖY-KİRAZLI HATTI VE HALKALI-HAVALİMANI METROSUNDA SON DURUM

Bakırköy-Kirazlı metro hattında testlerin devam ettiğini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ''İmalatlar bitti önümüzdeki ayın muhtemelen ilk yarısında onu da hizmete açmış olacağız.'' dedi.

Halkalı-Havalimanı arasındaki metro inşaatının da sürdüğünü kaydeden Uraloğlu, ''Onu da yine önümüzdeki ay içerisinde açacağız bütün hatlara da entegre etmiş olacağız. Arnavutköy hattını da yıl sonu açmış oluruz.'' diye konuştu.

Uraloğlu, bu hat açıldığında Halkalı'dan binen bir kişinin Gayrettepe'ye kesintisiz aktarma yapmadan gideceğini de söyledi.

SİRKECİ-KAZLIÇEŞME ARASINDA 8 İSTASYONLA HİZMET VERİLECEK

Marmaray'ın yapımından sonra atıl kalan 8 kilometrelik bir alan yaya odaklı raylı sistem projesi olarak hizmete girecek.

215 bin metrekarelik alanın 122 bin metrekaresi vatandaşların yaya olarak kullanımı için değerlendirildi.

TEK YÖNLÜ SEFER SÜRESİ 20 DAKİKA OLACAK

Sirkeci, Cankurtaran, Kumkapı, Yenikapı, Cerrahpaşa, Kocamustafapaşa, Yedikule ve Kazlıçeşme duraklarından oluşan tek yönlü hattın sefer süresi 20 dakika olarak planlandı.

Ayrıca projede raylı sistem ağının yanında yaya ve bisiklet yolları, sosyal alanlar da bulunuyor.

BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPATILACAK

Öte yandan Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açılış töreni nedeniyle bazı yolların da trafiğe kapatılacağı bildirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul programları kapsamında trafiğe kapatılacak yollar ve alternatif güzergahlar belirlendi.

Buna göre, bu akşam saat 20.00 itibarıyla Devlet Demiryolları'na ait otopark araç alımına kapanırken, saat 20.00'den yarın program bitimine kadar da Kazlıçeşme Marmaray İSPARK alanına araç alınmayacak.

Yarın saat 06.00'dan itibaren program bitimine kadar, İETT Kazlıçeşme son durağı da kullanıma kapanacak.

Sirkeci İstasyon Caddesi yarın saat 07.00 itibarıyla program bitimine kadar kapatılırken, sürücüler alternatif güzergah olarak Sahil Kennedy ve Ankara caddelerini kullanabilecek.

NTV