İstanbullulara İstanbulkart ücreti müjdesi

İstanbullulara İstanbulkart ücreti müjdesi

Mahkeme İETT'nin aldığı kart bedelinin kanunsuz olduğuna hükmetti.

Metro, tramvay, otobüs, metrobüs,vapur gibi İstanbul’daki toplu taşıma araçlarında geçerli olan İstanbulkart’tan alınan 10 liralık ücret yargıdan döndü. İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi, boş kart için vatandaştan alınan ücretin yasaya aykırı olduğuna hükmetti. Parasını iade almak isteyenler, tüketici sorunları hakem heyetine müracaat edebilecekler.

Avukat Bülent Deniz, maliyeti 5-10 kuruşu geçmeyen bir kart için 10 lira alınmasının hukuksuz olduğunu belirtti.

İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi, İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) tarafından toplu taşıma araçlarında kullanılan elektronik bilet (İstanbulkart) için alınan 10 liralık ücret için kararını verdi. İETT’nin boş İstanbulkart için aldığı 10 liralık ücretin yasaya aykırı olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Üsküdar Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne müracaat etmişti.

7 Mart 2011′de kararını çıklayan heyet, ücretin Tanal’a iadesine hükmetmişti. İETT Genel Müdürlüğü avukatları ise heyetin kararının iptali istemiyle İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi’ne dava açmıştı. Dört yıl süren davada geçen salı günü son noktayı koyan İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi, İETT’nin talebini reddetti. Kararın emsal niteliğinde olduğunu belirten Milletvekili Tanal, İETT’nin kart bedeli adı altında ücret alamayacağını söyledi.

“8 MİLYON CİVARINDA İSTANBULKART VAR”

Hizmet üretmeden kart ücreti adı altında vatandaştan ücret alınmasının hakkaniyete sığmadığını belirten Tanal, şehirde tahminen 8 milyon adet İstanbulkart kullanıcısı olduğunu söyledi. Tanal, şunları kaydetti: “Boş İstanbulkart 10 liraya satılıyor. Bu bir haksızlıktır. Bu bedel Tüketici Kanunu’nun 5′inci maddesine aykırıdır. Devlet, bir kamu hizmeti verirken bunu bir karta bedelli olarak satmanın yasak olduğunu tüketici mahkemesine götürdük. Mahkeme, ‘Siz, bu taşıma hizmetini veriyorsanız, vatandaşa taşıma ücretini kart satarak sağlayamazsınız.’ dedi. Vatandaşlarımız müracaat edip ücreti talep edebilirler.”

Mahkemenin kararını değerlendiren Tüketici Derneği Genel Başkanı Avukat Bülent Deniz ise maliyeti 5-10 kuruşu geçmeyen bir kart için 10 lira alınmasının hukuksuz olduğunu belirtti. Deniz, “İETT, aldığı bu ücretleri kontür olarak iade edebilir. Yasada belirtilen hakem heyeti başvuru üst sınırı olan 2 bin 200 liranın altında olduğu için tüketici mahkemesinin kararı kesindir ve temyiz edilemiyor.” şeklinde konuştu.

PEKİ İSTANBULKART BEDELİNİN İADESİ İÇİN NE YAPILMALI?

Aynı zamanda avukat olan İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbulkart için ödediği 10 liralık ücreti almak isteyenlerin yapacakları işlemleri şöyle sıraladı: “Öncelikle kaymakamlık binalarında hizmet veren tüketici sorunları hakem heyetine müracaat edilecek. Heyetin vereceği ‘iade’ kararına İETT itiraz ederse konu tüketici mahkemesine taşınıyor. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine göre emsal kararı da göz önünde bulunduracak mahkeme, ücretin iadesine karar veriyor. Avukatlık ücretini ise davayı kaybeden taraf ödüyor.”