İstanbul'un yemyeşil ormanın ''vinç ormanı''na döndü!

İstanbul'un yemyeşil ormanın ''vinç ormanı''na döndü!
Güncelleme:

İstanbul'da imara açılan askeri arazilerde yemyeşil ormanlar yerine şimdi "vinç ormanları" yükselmeye başladı. Bu acı fotoğraf ne demek istediğimizi açık açık anlatıyor...

İstanbul'da Kuzey Ormanları’nın da başlangıcı olarak kabul edilen eski askeri araziye çok sayıda vinç kuruldu. İş makinelerinin ile vinçlerin aralıksız çalıştığı ve ağaç katliamının sürdüğü arazinin uzaktan görüntüsü ise tepki çekti.

Birgün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine göre bu yıl boşaltılan ve Emlak Konut’un 2 bin 114 daire, 141 villa ve 56 ticari alan inşa ettirdiği Çınarköy projesi tüm itirazlara rağmen sürüyor.

2019 yılında da Çekmeköy Kışlası’nın 187 bin 750 metrekarelik kısmı imara açılmıştı. Ardından da Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın gerçekleştirdiği ihale sonrasında yapımı devam eden projeyle araziye ticari üniteler, konutlar, eğitim tesisi, sosyal ve kültürel tesis alanları inşa ediliyor.

Öte yandan askeri araziden Kuzey Marmara Otoyolu için 2016 yılında da 5 kilometrelik bir bağlantı yolu geçirilmişti. Yolla beraber yüzlerce ağaç da katledilmişti.

 

Birgün