İşte Türkiye'deki Suriyeli gerçeği: Suriyeli kadınlar ikinci eş oldu !

İşte Türkiye'deki Suriyeli gerçeği: Suriyeli kadınlar ikinci eş oldu !
Güncelleme:

CHP tarafından Türkiye'deki Suriyeliler ile ilgili hazırlanan raporda, Suriyeli kadınların 2'nci eş olarak yasaya aykırı biçimde evlendirildikleri öne sürüldü.

4 milyon  göçmen nedeniyle Türkiye'nin üstlenmek zorunda kaldığı ekonomik ve sosyal maliyetlere dikkat çekilen raporda, “Suriyelilerin 2 milyon 184 bini, 15-65 yaş aralığındadır ve çalışma izni verilen Suriyeli sayısı ise 27 bin 930'dur. Büyük bölümü kayıt dışı olmak üzere 1 milyonun üzerinde Suriyeli çalışmaktadır” ifadesi kullanıldı.

Sözcü gazetesinden Başak Kaya'nın haberine göre CHP'nin raporunda, Suriyelilerin ucuz iş gücü olarak çalıştırıldığına dikkat çekilirken, kadınların 2'nci eş olarak yasaya aykırı biçimde evlendirildikleri öne sürüldü. Konuya ilişkin şu değerlendirme yapıldı: “15-18 yaş arasındaki her 100 Suriyeli kadından 15'i evlidir. 13-14 yaşında gebelik ve çok eşlilik yaygındır. Kadınlar mağdur olmasın gerekçesi ile Türkiye'ye çok eşli halde gelenlerin evlilikleri, geçerli sayılmıştır. 13 yaşındaki bir çocukla imam nikâhıyla evlenerek cinsel istismar suçu işleyen bir Suriyeli de yasaları bilmediği gerekçesi ile beraat etmiştir. Suriyeli kadınların 2'nci eş olmayı kabul etmesiyle evlilik maddi çıkar unsuru haline gelmiştir.”

İşte Türkiye'deki ''Suriyeli'' gerçekleriİşte Türkiye'deki ''Suriyeli'' gerçekleri

İYİ Partili adayın Suriyelilerle ilgili pankartı olay olduİYİ Partili adayın Suriyelilerle ilgili pankartı olay oldu

 

 

Sözcü