Kanser hastası kadına yanlış tedavi hayatını kararttı

Kanser hastası kadına yanlış tedavi hayatını kararttı
Güncelleme:

Özel hastanede kanser teşhisi konulan kadının iki memesi alındı. Kanser olmadığı anlaşına kadın hastane ve iki doktora dava açtı.

Kocaeli’de 6 yıl önce gittiği özel hastanede kanser olduğu belirtilen kadın, yanlış teşhisle iki memesinin alındığı iddiasıyla hastane ve 2 doktora dava açtı.

Kocaeli 1. Tüketici Mahkemesi dün dikkat çeken bir duruşmaya sahne oldu. Duruşmaya, müşteki Ç.K. (51), davalı doktor T.C. ile taraf avukatları katıldı.

Müşteki avukatı Asuman Arslan, bilirkişi raporunun kendilerine tebliğ edilmediğini aktararak, müvekkilinin ameliyat sonrasına ilişkin fotoğraflarını mahkeme başkanına sundu.

Bilirkişi raporunun bir suretinin müşteki avukatına tebliğ edildiği duruşmada, davalı doktor T.C’nin avukatı Galip Onur Demirel de rapora karşı itiraz dilekçelerini tekrar etti.

“KANSER OLMADIĞIMA ŞÜKRETTİM

Ç.K., duruşma sonrası, 6 yıl önce sağ memesinin üst kısmında kitle benzeri bir şey fark edilmesi üzerine tedavi için Başiskele ilçesindeki özel bir hastaneye gittiğini söyledi.

Gittiği doktorun kendisini paniğe sevk ettiğini iddia eden Ç.K., “Doktor, ‘Kanser hücresi, vücudunu bir gün içerisinde de bir sene içerisinde de sarabilir.’ dedi. Ne yapacağımızı bilemedik. Bütün tetkikler elimizde, karar vermemiz lazım; ameliyat olalım mı olmayalım mı? Biz de karar verdik. Kanserim zannettim. Sadece o kitle alınacaktı ama dediler ki ‘Diğer memeyi de alalım mı?’ Doktorlara güveniyoruz; ‘Siz nasıl uygun görüyorsanız öyle yapın.’ dedik. Onlar iki memeyi de aldılar.” diye konuştu.

“MADDİ MANEVİ SIKINTILAR YAŞADIM”

Ç.K., 3 ameliyat geçirdiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Şimdi doktorların avukatlarının savunması şu; ‘Kendi isteğiyle estetik ameliyatı olmak istedi. Geldi biz de estetik ameliyatı yaptık.’ Böyle bir şey yok. Ne bir sözlü demeçte ne de imzalı bir evrakta böyle bir istekte bulunmadım. Ameliyat sonrası kemoterapiye başlanacağı söylenmişti. Kocaeli Devlet Hastanesi Onkoloji Bölümüne elimdeki raporlarla gittiğimde ‘Siz kanser değilsiniz.’ diye ben hastaneden belge aldım. Sonra Sakarya’da özel bir hastaneye gittim, orada da bu belgeleri gösterdim. Yine oradan da rapor aldım. O belgelerle bana ‘Sen kanser değilsin.’ dediler. 1 ay sonra kemoterapiye başlayacağımı zannediyordum. Sonra kanser olmadığımı öğrenince dava açmaya karar verdik.”

Hem maddi hem de manevi sıkıntılar yaşadığını anlatan Ç.K., adaletin yerini bulmasını istediğini kaydetti. Ç.K., kanser olmadığına şükrettiğini ifade ederek, “Hakim beye bugün ‘estetiğin böyle yapılmayacağını’ gösteren fotoğraflar sundum.” dedi. (AA)

AA