Kaş açıklarında imdat çağrısı yapan gemiden göçmenler çıktı

Kaş açıklarında imdat çağrısı yapan gemiden göçmenler çıktı
Güncelleme:

Antalya'nın Kaş ilçesi açıklarında imdat çağrısı yapılan gemide bulunan 283 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından kurtarıldı.

Kaş ilçesinin 103 mil açığında seyreden gemiden dün akşam saatlerinde imdat çağrısı yapıldı. Bunun üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Merkezi tarafından bölgeye yakındaki bir ticari gemi yardım için yönlendirildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı botlar da hızla bölgeye hareket etti. İmdat çağrısı yapılan gemide kaçak göçmenler olduğu belirlendi. Kaçak göçmenler yardıma giden ticari gemiye nakledildi. Sayılarının 300 dolayında olduğu öğrenilen göçmenlerin karaya çıkarılması için çalışma başlatıldı. İmdat çağrısı yapılan geminin de Antalya'ya getirileceği kaydedildi.

DENİZCİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabından da konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, "19.09.2022 günü KKTC Türk Radyo tarafından AAKKM'ye; Kaş'ın 103 mil güneyinde, Türk AK Sahası içerisinde, 300 göçmen taşıyan 20 m bir botun mayday çağrısı olduğu, olay yerine PAOLO TOPIC kargo gemisinin yönlendirildiği bilgisi verilmiş, ihbar SGK Harekat Merkezine iletilmiştir. PAOLO TOPIC gemisi TSİ ile 23:47 itibarıyla çok sayıda göçmeni gemi üzerine almaya başlamış, Merkezimizce İnmarsat C Telex cihazından gemi kaptanına SG botları ile buluşma rotası verilmiştir. PAOLO TOPIC an itibarıyla üzerine aldığı 300 göçmen ile beraber SGK botları buluşma noktasına doğru ilerlemekte olup saat 09.00 civarı SG botları ile buluşma gerçekleşmesi beklenmektedir" denildi.

283 DÜZENSİZ GÖÇMEN KURTARILDI

İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı, Antalya'nın Kaş ilçesi açıklarında acil yardım çağrısı yapan teknedeki 283 düzensiz göçmenin kurtarıldığını açıklandı. Açıklamada, acil yardım çağrısı alındıktan sonra bölgede bulunan tüm gemilere çağrının iletilerek en yakın mesafede bulunan ticari geminin söz konusu tekneye ulaşmasının sağlandığı ifade edildi. Ayrıca bölgeye 4 Sahil Güvenlik botu yönlendirilirken, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile de irtibat kurularak bölgede seyir halinde bulunan 1 fırkateyn ve 1 korvetin de sevk edilmesinin sağlandığı bildirildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yardım çağrısı yapan teknenin yerinin tespiti amacıyla da 1 insansız hava aracının görevlendirildiği kaydedildi.

Ortak gerçekleştirilen arama kurtarma çalışması sonucunda tespit edilen teknede bulunan 283 düzensiz göçmenin, ticari gemiye alındığı ve Sahil Güvenlik botları refakatinde Antalya'ya intikal ettirildiği ifade edildi. 

DHA