Kuvvetli rüzgar ve sağanak yağışlar geliyor

Kuvvetli rüzgar ve sağanak yağışlar geliyor
Güncelleme:

Meteoroloji'den alınan son bilgilere göre hava sıcaklıkları mevsim normallerinde seyredecek. Ancak pek çok ilimiz için hem kuvvetli rüzgar hem de sağanak yağış uyarısı geldi. İşte haritalarla Mayıs ayının son haftasında 5 günlük hava durumu tahminleri...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzeyi, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli ve Muğla çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu (Eskişehir ve Karaman hariç), Orta Karadeniz, Kastamonu, Karabük, Muğla ve Afyonkarahisar çevreleri ile Denizli'nin doğusu, Adana'nın ve Mersin’in kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde

Hava sıcaklıklarının batı kesimlerde mevsim normalleri altında, doğu kesimlerde mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli rüzgara dikkat

Rüzgar genellikle kuzey, zamanla Akdeniz ile doğu kesimlerde güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney yönlerden kuvvetli olarak (50-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

Öte yandan rüzgarın, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney yönlerden kuvvetli olarak (50-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların; Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu (Eskişehir hariç), Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Kastamonu, Karabük ve Muğla çevreleri ile Denizli'nin doğu kesimleri, Adana ve Mersin’in kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

29 Mayıs - 4 Haziran tarihleri arası hava tahmin haritaları

29 Mayıs - 4 Haziran tarihleri arası hava tahmin haritaları

29 Mayıs Çarşamba hava tahmin haritası

29 Mayıs Çarşamba hava tahmin haritası

30 Mayıs Perşembe hava tahmin haritası

30 Mayıs Perşembe hava tahmin haritası

31 Mayıs Cuma hava tahmin haritası

31 Mayıs Cuma hava tahmin haritası

0 Haziran Cumartesi hava tahmin haritası

01 Haziran Cumartesi hava tahmin haritası

 2 Haziran Pazar hava tahmin haritaları

 2 Haziran Pazar hava tahmin haritaları