Abdulkadir Selvi'den Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok kızdıracak oy oranı

Abdulkadir Selvi'den Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok kızdıracak oy oranı
Güncelleme:

AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın canlı yayında "gereğini yapın" dediği Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'nin paylaştığı son seçim anketi sonucu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kızdıracak.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ahmet Hakan gereğini yapıyor siz de yapın” dediği, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi “Kılıçdaroğlu, ilk kez Yavaş’ı geçti” başlıklı köşe yazısında Optimar Araştırma'nın son seçim anketini paylaşırken gözünden kaçırdığı detayla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok kızdıracak.

Selvi’nin yazısına göre araştırmadan çıkan oy oranları şöyle:

- Erdoğan: Yüzde 43.7 (Cumhurbaşkanı, 2018'deki seçimde yüzde 52.59 oranında oy almıştı.)
- Kılıçdaroğlu: Yüzde 12.4
- Yavaş: Yüzde 10.1
- İmamoğlu: Yüzde 9

Muhalefetin çok parçalı aday opsiyonuna karşın seçimde tek aday çıkaracak olan Cumhur İttifakı’nın Erdoğan etrafında birleşmesi sebebiyle ankette Erdoğan açık ara önde gözükse de seçimi kazandıracak olan “yüzde 50+1” formülüne ulaşamıyor.

İki dönem Cumhurbaşkanlığı yaptığı için Anayasa’ya göre yeniden aday olamaması gereken Erdoğan aday olursa Optimar’ın anketine göre yaklaşık 7 puana daha ihtiyacı var.

2014 ve 2018 seçimlerinde yüzde 52 oy alan Erdoğan ankete göre, yaklaşık 9 puan daha az oy alıyor.

Selvi, İmamoğlu hakkında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla verilen 2 yıl 7 ay hapis ve siyasi yasak cezasının etkilerinin bu ankete yansımadığını, ocak ayındaki araştırmada netleşmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Abdulkadir Selvi'nin Hürriyet gazetesindeki yazısının tamamı için...