Adil Gür açıkladı: Referandumda hile yapmak mümkün mü ?

Adil Gür açıkladı: Referandumda hile yapmak mümkün mü ?
Güncelleme:

16 Nisan referandumuna sadece 6 gün kala kamuoyunda en çok tartışılan konuya A&G Araştırma'nın patronu Adil Gür yanıt verdi.

16 Nisan Pazar günü yapılacak olan Anayasa referandumuna günler kala kamuoyunda "sandıkta hile" tartışmaları başladı.

İster "Evet" ister "Hayır" oyunu verecek olsun vatandaş sandıkta hilenin mümkün olduğunu konuşuyor.

Her seçim döneminde gündeme gelen ve seçimlere gölge düşmesine neden olan bu tartışmaya A&G Araştırma şirketinin sahibi Adil Gür, Milliyet gazetesindeki köşesinde yer verdi.

"Bizim seçim sistemimizde herkesin bildiği gibi gizli oy, aleni tasnif yani sayım söz konusudur. " diyen Gür, "Sandık kurullarına siyasi partiler birer müşahit yani gözlemci gönderirler. Ayrıca oy sayımı sırasında isteyen vatandaşlar sandık görevlilerinin oy sayımını engellemeyecek şekilde izleme hakkına sahiptirler. Zarfı açılan her oy, sandık başkanı ve siyasi partilerin temsilcilerinin gözleri önünde incelenir. Şayet geçersiz değilse yazılması gereken yere yazılır. Tüm oylar sayıldıktan sonra sandık başkanı ve müşahitler tarafından sandık sonucu tutanağı tek tek imzalanır ve birer kopyası siyasi partilerin temsilcilerine verilir. Bir kopya ise sandığın bulunduğu yerde herkesin görebileceği bir yere asılır. Oy pusulalarının yer aldığı torbayı sandık başkanı oy sayım pusulasının bir kopyası ile birlikte İlçe Seçim Kurulu’na götürür. İlçe Seçim Kurulu’nda o ilçeye bağlı diğer sandıklardan gelen sonuçlarla birlikte tüm pusulalar birleştirilir ve sandık sandık mahalle bazlı ve tüm ilçenin sonucu İl Seçim Kurulu’na iletilir. İllerden gelen sonuçlar ise Yüksek Seçim Kurulu tarafından birleştirilerek Türkiye sonucu ilan edilir." dedi.

CHP, referandum için ''seçim hile timi'' kurdu !CHP, referandum için ''seçim hile timi'' kurdu !

Adil Gür oy sayımıyla ilgili bu açıklamasının ardından en can alıcı noktayı şöyle aktardı:

"Bu kadar detaylı anlatmamdaki sebep; Oy sayımında en önemli noktanın sandığın olduğu yani ilk sayım tutanağının imzalandığı yerdir. Onun dışındaki yerlerde sadece birleştirme işlemi yapılır.
Öyleyse oy sayımının yapıldığı sandıkta siyasi partiler gözlemci bulundurduğu takdirde asla hile yapmak mümkün değildir. Neden mi?Devir teknoloji devri, sandıktaki parti temsilcileri sandıktan çıkan oy tutanağının bir kopyasını alır,cebine koyar ve o siyasi partinin ilçe teşkilatında tüm tutanaklar birleştirilir. İlçe Seçim Kurulu’nun açıkladığı rakamlar ile arada bir uyumsuzluk tespit edilirse, bunu ispat etmek çok kolaydır ve mümkündür.

Zihinsel engelli gence referandumda zorla oy kullandırdılarZihinsel engelli gence referandumda zorla oy kullandırdılar

 

Özetle, Türkiye’de kurulan her sandığa siyasi partiler birer gözlemci koyabilirse hile iddiaları yapılamaz bile! Bu söylediklerim, gözlemci olmadığı takdirde mutlaka hile olur anlamına gelmemelidir ama insanın olduğu her yerde suiistimaller olabilir az veya çok… "

Milliyet