AK Partili vekil milletvekili maaşlarına zam istedi

AK Partili vekil milletvekili maaşlarına zam istedi
Güncelleme:

Türkiye'de vatandaş ayın sonunu getiremez hale gelirken, AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar'ın milletvekili maaşlarından dert yanarak zam istemesi tepki çekti.

AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar, vekil maaşlarından dert yandı. Yaptıkları çalışmaya göre maaşlarının düşük olduğun savunan Bayraktar "Az demiyorum çok iyi para ama yapılan işe göre az. Rabbime hamdolsun fındığımız var" dedi.

Kuzu şişin 45, tatlının 15 lira olduğu Meclis lokantasından faydalanan bir milletvekili daha maaşları az buldu.

Hizmet İş Sendikası binasında gerçekleştirilen Hizmet İş Sendikası genişletilmiş temsilciler toplantısı eğitim programında konuşan AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar, milletvekili maaşlarının yetersizliğinden yakındı.

Milletvekilliği maaşı ne kadar ?

2021 yılında milletvekili maaşı 25 bin lira olarak belirlendi. 2022 yılının ilk yarısında milletvekili maaşı 40 bin liraya yükseltilirken yılın ikinci yarısında 56 bin liraya yükseltildi. Milletvekillerinin 2023 yılında aldıkları aylık maaş 73 bin 379 lira olarak belirlendi.

 Milletvekilliğinden emekli olup görevine devam edenler için ise bu rakam 147 bin lirayı buluyor.

Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonunun, Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, dört kişilik bir ailenin, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda ile beslenmenin yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken harcamaları dikkate alarak hesapladığı açlık-yoksulluk sınırı araştırmasının Eylül 2023 sonuçları açıklandı. Açıklanan verilere göre Eylül ayı açlık sınırı 14 bin 500 TL'yi aşarken, yoksulluk sınırı da 41 bin 651 liraya çıktı.