Bu 17-25 Aralık detayı Cumhur İttifakı'nı sallar !

Bu 17-25 Aralık detayı Cumhur İttifakı'nı sallar !
Güncelleme:

Yerel seçimlere AK Parti ile birlikte ittifak çatısı altında girmeye hazırlanan MHP'nin internet sitesinde parti lideri Bahçeli'nin 17-25 Aralık döneminde yaptığı açıklamaların kaldırılmadığı ortaya çıktı.

Samsun milletvekili Erhan Usta, “Cumhur İttifakı’nın varlığı ve devamını zedeleyici beyan ve açıklamaları” gerekçesiyle MHP’den ihraç edilirken, Devlet Bahçeli’nin ittifakın büyük ortağı AK Parti lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren sözlerinin partinin resmi internet sitesinde yer alması yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Bahçeli’nin özellikle “17-25 Aralık” operasyonu ile başkanlık sistemini sert sözlerle eleştiren konuşmalarının sitede bulunması ittifakın ortakları arasında sorgulamaya neden oldu.

Cumhuriyet gazetesinden Ali Açar'ın haberine göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Cumhur İttifakı”na karşı çıkanlara sert tutum sergilerken, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik FETÖ darbe girişiminden önceki söylemlerinin, partisinin resmi internet sitesinde yer alması dikkat çekti. Samsun milletvekili Erhan Usta’nın “Cumhur İttifakı’nın varlığı ve devamını zedeleyici beyan ve açıklamaları” nedeniyle ihracı, Samsun İl Başkanı Taner Tekin’in ise “Cumhur İttifakı ruhuna aykırı” faaliyetlerinden dolayı görevinden alınması ittifakın geleceği açısından önemli olarak görülürken, AK Parti çevrelerinde Bahçeli’nin konuşmalarının unutulması nedeniyle mi yoksa bilinçli olarak mı internet sitesinde tutulduğu yönündeki sorular cevap bekliyor.

Ağır eleştiriler

Devlet Bahçeli’nin MHP’nin resmi sitesindeki konuşmalar bölümünde yer alan 22 Aralık 2015 tarihli TBMM grup toplantısındaki konuşmasında Erdoğan ve AK Parti ’yi hedef alarak söylediği “Rüşvet ve yolsuzluk kamu düzenini sarsan bir suçtur... Darbe diyerek savruşturulan ve kapatılan 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını bir de bu göz ve bilgi dağarcıyla değerlendirmek lazımdır. 17-25 Aralık milli vicdanda kapanmamış bir yaradır... Yatak odalarındaki haram madenleri bakan ve başbakan çocuklarının çevirdikleri dolaplar dört yüzsüz bakanın hırsızlıkları dillerdedir” sözleri sitede yer alıyor. Yine Bahçeli’nin partili cumhurbaşkanlığı ya da “Türk usulü başkanlık” sistemine ilişkin yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan; ABD’ye gitmiş, ABD modelini övmüştür. Meksika’ya gitmiş, Meksika modeline methiyeler düzmüştür... Zaman zaman da Türk tipi başkanlık sistemini diline dolamıştır. Allah’tan şu sıralar Kuzey Kore’ye gitmemiş, kabileler arası savaş yaşanan bazı Afrika ülkelerine de yolu düşmemiştir. Yoksa Türkiye’nin hali harap, geleceği ise kapkara olmaktan kurtulamayacaktır” sözleri ile ittifak ortağını eleştiren ifadeleri bulunuyor. Bahçeli’nin konuşmasının siteden kaldırılmaması ise AK Parti’de rahatsızlık yaratıyor.

Cumhuriyet