CHP'den seçim barajı açıklaması

CHP'den seçim barajı açıklaması
Güncelleme:

MPH lideri Bahçeli'nin ardından CHP Sözcüsü Bülent Tezcan da seçim barajının kaldırılması gerektiği söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan basın açıklamasında gündemi değerlendirdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim barajına ilişkin yaptığı açıklamayı değerlendirmesi istenen Tezcan, "Barajlı siyaset, seçim, barajlı demokrasi demektir. Barajlı demokrasi de eksik veya olmayan demokrasidir. Seçim barajının olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Seçim barajı hiç olmamalıdır. Israrla seçim barajı aranıyorsa belki yüzde 3 düşünülebilir. Ama arzu edilen hiç olmaması" dedi.

Devlet Bahçeli: Yüzde 10 barajı Türkiye'de çok ağır bir barajDevlet Bahçeli: Yüzde 10 barajı Türkiye'de çok ağır bir baraj

Bursa'daki boya fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin Tezcan, "Ne yazık ki Ak Parti hükümetleri döneminde Türkiye'de artık iş kazaları, iş cinayetlerine dönüştü. Türkiye bu konuda dünyada 3. Avrupa'da birinci sıradadır. Utanç verici bir tablo. Günde ortalama 6 işçiyi iş kazası altında iş cinayetlerine kurban veriyoruz. Buna yönelik hiçbir ciddi önlemin alınmamış olduğunu görmek hepimizi yaralıyor" diye konuştu.

"EĞİTİM SİSTEMİNİ REZİL ETTİLER"

Eğitim sistemini eleştiren Tezcan, "Eğitim hala ciddi ve esaslı bir sorun olmaya devam ediyor. Komedi gibi. Milli Eğitim Bakanın açıklaması itiraftı. Bakanın sözü niteliksiz de istikrarın tescilidir. Eğitimde AK Parti dönemi niteliksizde istikrar dönemi olmuştur. Değişmesi gereken tek şey Ak Parti hükümetidir. Bu tablo eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak bir tablo değildir. Bu hükümete oy verenler de rahatsız. Kaliteli devlet okulları yaratacaksınız. Düz liseleri yeniden açmak niteliklerini artırmak zorundasınız. Malta'da şirket sahibi olanın çocuğu ile berberin çocuğu eğitimde eşit fırsatlara sahip olmalı. Eğitim sistemini rezil ettiler. Herkes şikayetçi. İçinden çıkamıyorlar. Çıkmaya çalıştıkça debeleniyorlar. Sonrada dillerine vuruyor bakan itiraf ediyor. Eğitimi böyle bozarsan kitap fuarlarında saldıran magandalar ortaya çıkar. Kitap fuarları artık magandaların saldırı alanına dönüştü. Yaratılan iklimin hiç mi etkisi yok. Herkes biliyor ki var. Bunu dert edinmeyen bir hükümet var. Yazarlara yapılan bütün saldırıları kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

"DERHAL ENİS BERBEROĞLU TAHLİYE EDİLMELİ"

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu davasına ilişkin Tezcan, "Berberoğlu davası, yargının siyasallaşmasının nasıl tehlikeli sonuçlara götüreceğinin tipik bir örneğidir. Berberoğlu dosyası, ateş topu oldu. Kimse elinde tutmuyor. Siz top gezdirirken Berberoğlu hapiste. Mahkeme kendisini İstinaf Mahkemesi'nin üstünde görmüş. Özel Yetkili Mahkemeler güya kaldırıldı şimdi görüyoruz ki özel imtiyazlı mahkemeler ortaya çıktı. Bu mahkeme, bu gücü bu davayı açtıran iradeden alıyor. Kanunda yazan hükmü tanımıyorum diyecek noktada. Derhal Enis Berberoğlu tahliye edilmeli" diye konuştu.

DHA