Dışişleri'nin kritik ismi İsviçre'ye sığındı

Dışişleri'nin kritik ismi İsviçre'ye sığındı

Eski Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz hem kendisi, hem de ailesi için İsviçre’den iltica talebinde bulundu.

Diplomatik pasaporta sahip pek çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının İsviçre’den iltica talebinde bulunduğu belirtildi. İltica talebinde bulunanlar arasında Bern Büyükelçiliği eski Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz’ün de olduğu iddia ediliyor.

Sputnik’in İsviçre gazetesi Tages Anzeiger’dan aktardığı habere göre, eski Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz hem kendisi, hem de ailesi için İsviçre’den iltica talebinde bulundu.

Gazete, isim vermeden bazı İsviçreli siyasilerin, İsviçre’nin Volkan Karagöz’e iltica vermesi durumunda, İsviçre ile Türkiye arasında hem siyasi hem ekonomik krize yol açabileceğinden duydukları endişeyi dile getirdi ve birçok başka Fethullah Gülen taraftarının da İsviçre’den iltica talebinde bulunabileceğini ima etti.

Federal Hükümet (Bundesrat) ise, bazı diplomatik Pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Pazartesi günü İsviçre’de iltica talebinde bulunduğunu doğrularken, daha fazla detay açıklamayacağını bildirdi. Hükümet, "Birkaç münferit başvurudan ibarettir" yorumunda bulundu.

Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği eski Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz, Şubat ayında FETÖ mensubu olduğu gerekçesi ile görevden alınmış ve Ankara’ya çağrılmıştı.

SPUTNİK