Erdoğan ile Bahçeli'nin 50+1 için kararı belli oldu

Erdoğan ile Bahçeli'nin 50+1 için kararı belli oldu
Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "50+1 değişmeli" diyerek başlattığı ancak başta Cumhur İttifakı ortağı MHP lideri Bahçeli olmak üzere tüm siyasetçilerin karşı çıktığı tartışmada dünkü Erdoğan - Bahçeli görüşmesinde alınan karar ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi Beştepe'de kabul etti.İki liderin de günlük programında yer almayan ve basına kapalı gerçekleşen görüşme 1  saat sürdü.

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu'nun haberine göre iki liderin “Cumhur İttifakı’nda bir krizin olmadığı yönünde görüş birliğine vardıkları” öğrenildi.

Kriz nedeniyle “geçen hafta planlanan görüşmenin yapılmadığı” ileri sürülmüştü. Toplantıda yerel seçimlerin masaya yatırıldığı belirtildi.

Erdoğan’ın AK Parti'nin yaptığı temayül yoklamalarından çıkan sonuçları paylaştığı, Bahçeli’nin görüşlerini aldığı ifade edildi.

SİYASETTE 50+1 TARTIŞMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yaptığı "Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil." açıklaması siyasette yeni bir tartışma başlatmıştı.

Görüşmede bu konunun da gündeme gelmesi bekleniyor. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve 31 Mart 2024'teki yerel seçim konularının da görüşmede ele alınacağı tahmin ediliyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde Meclis'teki grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin geçmişteki görüşünde değişiklik olmadığını belirtirken, "Milletvekili, belediye başkanı, muhtar seçmiyoruz. Cumhur'un bütününü temsil edecek cumhurbaşkanı seçiyoruz. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz." demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'ye desteklerinin sürdüğünü vurgulayan MHP Genel Başkanı, "Hiç kimse Cumhurbaşkanımız ile aramıza giremeyecektir." ifadesini kullanmıştı.

Bahçeli şöyle devam etmişti:

"Burayı dikkatle dinleyin, kendi aranızda tartışırken de dikkatli cevap verin. Allah'a çok şükür siyasi hayatımız boyunca hiç kimsenin sırtına binmedik, hiç kimseyi de sırtımıza bindirmedik. Onun bunun sırtından geçinen keneler bizi anlayamaz, anlasa da anlatmaya takatleri yetmez. Yük aldık, yük olmadık; bedelse ödedik, yeri geldi şehadet düştü hissemize, ne gam ne tasa katiyen şikayet etmedik, 'önce ülkem ve milletim' demekten de asla vazgeçmedik.''Cumhuriyet