Eren Erdem, Berat Albayrak'ın petrol işlerinin peşinde !

Eren Erdem, Berat Albayrak'ın petrol işlerinin peşinde !

CHP'li Eren Erdem: "Albayrak-IŞİD ilişkisine dair bilgileri açıklayacağım"

Rusya'nın vurduğu IŞİD'e ait petrol TIR'ları ile Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın ilişkisi olup olmadığı sorusunu gündeme getiren CHP Milletvekili Eren Erdem, bir hafta sonra yeni bilgiler paylaşacağını söyledi. Erdem "TIR'ların sahibi firmayı ve Türk ortaklarını tespit ettim. Bu kişilerin Albayrak ile olan ilişkilerini araştırıyorum" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, kısa bir süre önce düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın IŞİD'e ait olduğu gerekçesiyle vurduğu petrol tankerlerinin, Enerji Bakanı Berat Albayrak'la ilgisi olup olmadığını sordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı olan Enerji Bakanı Albayrak, avukatı aracılığıyla yazılı bir açıklama yaparak iddiaları yalanladı. Açıklamada Erdem'in, ‘Fethullah Gülen cemaatinin suflörlüğünü yaptığı' suçlamasında bulunuldu.

Albayrak adına yapılan açıklamada ‘karanlık odaklara' karşı dava açılacağı belirtildi ve kendisinin hiçbir taşımacılık ya da enerji şirketinde ortaklığı bulunmadığı ileri sürüldü.

‘ALBAYRAK'IN TIR'LARIN SAHİBİ FİRMAYLA İLİŞKİSİNİ İNCELİYORUM'

Albayrak'ın açıklamasının ardından Rusya devlet destekli haber ajansı Sputnik'e konuşan Eren Erdem, basın açıklamasında, uluslararası medyada yer alan haberler doğrultusunda bu iddiayı dile getirdiğini belirtti.

Elinde somut veri olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Erdem, "Mehmet Ali Ediboğlu, eski milletvekili, bu yönde bir açıklama yaptı. ‘Berat Albayrak'a ait bu tankerler' dedi. Ben Mehmet Ali Ediboğlu'nun bu yaklaşımından yola çıkarak araştırdım. Henüz araştırmamı tamamlayamadığım için basın açıklamamda soru şeklinde sordum. Berat Albayrak'la ilişkili olabileceğini tespit ettim. Vurulan tankerleri 2012 yılında satın alan bir firma var, Erbil merkezli bir firma. Bu firmanın ana sözleşmesini inceliyorum. Bu firmanın Türk ortakları var ve bu ortakların Berat Albayrak'la olan ilişkisini inceliyorum, araştırmamı tamamlamadım" dedi.

Erdem konuyla ilgili araştırmasını gelecek hafta tamamlayabileceğini, bu durumda bir basın toplantısı daha yaparak elindeki bilgileri kamuoyuyla paylaşacağını belirtti.

"Rusya'nın bu konudaki tavrı bizi ilgilendirmez" ifadelerini kullanan Erdem "Biz bundan bağımsız olarak kamuoyunun, bu ülkenin petrol ve petrol ticareti üzerinden nasıl kirli bir ilişkiye sokulduğu yönünde bilgilenmesini sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

‘AÇIKLAMALARIN SERTLİĞİ ŞÜPHELENDİRİCİ'

Albayrak'ın açıklamasının ardından, iktidara yakın medya kuruluşları tarafından hedef alındığını ifade eden Erdem, "Bugün Takvim gazetesi beni Amerikancı, İrancı, Rusyacı, İsrailci, Paralelci, PKK'lı ilan etmiş. Aynı cümle içinde geçmiş bunların hepsi. Bu itibarsızlaştırma ve çok yüksek dozda tepki gösterme refleksi bazı gerçeklerin tartışılır olma ihtimaline karşı benim kişiliğimi itibarsızlaştırmaya yönelik bir saldırı. Demek ki söylenen şeyler ya da sorulan sorular doğru ki böyle bir refleks gösteriliyor" dedi.

Sadece bir soru sorduğunu vurgulayan Erdem, bu sorunun iktidara yakın medya kuruluşları ile Enerji Bakanı Albayrak'ı hakarete varacak açıklamalarda bulunmalarına yol açacak denli rahatsız etmesini ilginç bulduğunu belirterek "Yarası olan gocunur" dedi. Herhangi delil ya da belge göstermediğini anımsatan Erdem, "Bu soruları cevaplamakla mükelleftir. Bu ülkenin Enerji Bakanıdır, kayınpederi kendisini bakan ilan etmiştir. Bunu cevaplamak mesuliyeti vardır. Havuzdaki kalemşorlarını üstüme salması bir korku alameti olarak görülüyor. Bu korkudan dolayı bu işle daha çok ilgilenmeye karar verdim. Çünkü bu korku beni daha da çok şüphelendirdi" dedi.