İllerin nüfus ve bütçe oranlarıyla işte seçimin kazanan ve kaybedenleri

İllerin nüfus ve bütçe oranlarıyla işte seçimin kazanan ve kaybedenleri
Güncelleme:

Yerel seçimlerde kaybedilen ve kazanılan belediyelerin nüfus ve bütçeleri karşılaştırıldığında ise dikkat çeken bir tablo ortaya çıktı.

Yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, CHP ve MHP'nin kazandığı il belediyelerinin sayısı arttı. AK Parti ve HDP'nin yönetimindeki il belediyelerinin sayısı azaldı. Kaybedilen ve kazanılan belediyelerin nüfus ve bütçeleri karşılaştırıldığında ise farklı bir tablo ortaya çıkıyor.

BBC Türkçe'den Ece Göksedef'in haberine göre CHP, 2014'te kazandığı 14 il belediyesinin sayısını 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, resmi olmayan sonuçlara göre 21'e yükseltti.

Daha önce yönettiği 3 ili ise kaybetti. Daha önce CHP'li belediyelerin yönettiği Zonguldak ve Giresun, AK Parti'ye geçti.

CHP'den yeniden aday gösterilmeyince bağımsız olarak seçime giren Kırklareli'nin mevcut belediye başkanı da ilde seçimi kazanınca, CHP bu ili de kaybetmiş oldu.

İllerin üçü de büyükşehir belediyesi değil. Nüfusları toplamı 1 milyon 414 bin.

İllerin nüfus ve bütçe oranlarıyla işte seçimin kazanan ve kaybedenleri - Resim : 1

İllerin nüfus ve bütçe oranlarıyla işte seçimin kazanan ve kaybedenleri - Resim : 2CHP, 31 Mart'a kadar AK Parti ve MHP idaresinde olan toplam 10 belediyede ise son sayımlara göre önde gidiyor. Bunların 5'i büyükşehir belediyesi.

Türkiye'nin hem ekonomi hem de nüfus açısından en büyük iki şehri olan İstanbul ve Ankara'da partilerin itirazları sonrası geçersiz oylar yeniden sayılıyor.

Eğer geçersiz oyların yeniden sayımı sonucunda mevcut tablo değişmezse CHP'nin diğer partilerden aldığı il belediyeleri şöyle sıralanacak:

İllerin nüfus ve bütçe oranlarıyla işte seçimin kazanan ve kaybedenleri - Resim : 3

Bu illerden sadece Mersin'in nüfusu 1 milyon 814 bin, yani CHP'nin kaybettiği üç ilin toplam nüfusundan fazla.
Bütçesi ise 2 milyar TL'ye yakın. Yani kaybettiği illerin bütçesinin toplamının iki katından fazla.

Adana Belediyesi'nin bütçesi de 2 milyar 350 bin TL.

CHP'nin AK Parti'den kazandığı Antalya'nın 2019 bütçesi ise 3 milyar 410 milyon TL olarak belirlenmiş durumda.

Yani bu seçim sonrasında Ankara ve İstanbul'daki mevcut sonuçlar YSK tarafından da teyit edilirse, 2014'ten bu yana sorumlu olduğu nüfusa ek olarak, 26 milyon 668 bin kişinin daha il belediyesi yönetiminden artık CHP sorumlu olacak.

İllerin nüfus ve bütçe oranlarıyla işte seçimin kazanan ve kaybedenleri - Resim : 4

İstanbul ve Ankara belediyelerinin bütçelerinin toplamı 38 milyar TL'ye yakın. CHP 6 milyar TL bütçeli İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni de kazanmış durumda. Yani mevcut sonuçların teyit edilmesi halinde CHP'li belediye başkanlarının yöneteceği bütçenin toplamı 55 milyar TL'ye yaklaşıyor.

Yine Ankara ve İstanbul seçim sonuçlarının teyit edilmesi durumunda CHP'nin bu seçimde diğer partilerden devralacağı illerde yaşayan toplam nüfus 28 milyon kişiyi aşacak.

MHP'NİN YÖNETİMİNDE SADECE BİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KALDI

MHP 2014'teki yerel seçimde 8 il belediyesi kazanmıştı. 31 Mart'ta ise bu belediyelerin 4'ünü kaybetti.
Bunlardan ikisi, CHP'ye kaybettiği Mersin ve Adana, büyükşehir belediyeleri, diğer ikisi de Kars ve Isparta.

Tümünü AK Parti'den devralacağı, yeni kazandığı 7 belediyenin hiçbiri büyükşehir belediyesi değil.

BBC Türkçe