Kubbe İstanbul mühürlendi

Kubbe İstanbul mühürlendi
Güncelleme:

Özellikle gençlerin fotoğraf çektirmek için İstanbul'da tercih ettikleri "Kubbe İstanbul" mühürlendi.

Harun Reşit Göktaş ve Fahri Akdağ, 3 yıl önce tarihi mekanın restorasyonunu sağladı, ardından da burada kültürel hizmet vermek için belediyeden ruhsat talep ettiler. Belediye ise “Burası tarihi tescilli yapı” olması sebebiyle ruhsat vermeyince kısa sürede gençlerin gözdesi haline gelen Kubbe İstanbul’un kapısına mühür vuruldu.

İstanbul'un en eski tarihi yapılarını içinde barındıran Fatih'teki Kubbe İstanbul, yargı yolunda. Restorasyon işlemini yapının tarihi dokusuna zarar vermeden gerçekleştirdiklerini belirten Harun Reşit Göktaş, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlenen 'Kubbe İstanbul' için ortağı Fahri Akdağ ile birlikte belediyenin bu kararının ardından mahkemeye gideceklerini söyledi.

"NERESİ İSTANBUL UNUTULDU"

Üzeri betonlarla kaplı yapıyı elleriyle kazıyıp Kubbe İstanbul adlı kültür sanat merkezini kurduğunu söyleyen Göktaş, merkezin kısa sürede yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline geldiğini belirtti. Tarihi yapının uzun yıllar sahipsiz ve atıl vaziyette kaldığını ifade eden Göktaş, restorasyon çalışması sonucu alandan binlerce ton moloz çıkardıklarını söyledi. Tarihin üzerine kat kat sıva yapıldığını belirten Göktaş, "Burada çok ciddi bir tarih var ve bu gizlenmiş. Büyüğü, küçüğü tüm ülkem bu tarihi duysun görsün istiyorum. İstanbul o kadar büyüdü ki neresi olduğu unutuldu. Burada bin 500 yıllık bir yapı var ve üzerine kat kat sıvalar atılmış. Bunları eğer biz kaldırmasaydık kimse görmeyecekti. İlk etapta maskeyle girebildiğimiz yerden tonlarca moloz çıkartarak bir kültür sanat merkezi oluşturduk" dedi.

"YASAL BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ"

Kubbe İstanbul'u yasal bir şekilde işletmek istediklerini ve bunun için bir ruhsat başvurusunda bulunduklarını ifade eden Göktaş, "Biz bir şeyleri açığa çıkarttık ve inanıyorum ki bu daha da açığa çıkacak. Bizim başvurularımız var. Burası illaki birilerinin gözüne çarpacak. Biz yasal bir iş yapmak istiyoruz. Kaçak olsun istemiyoruz. Vergi levhamız, çeşitli sertifikalarımız var. Biz asla devletimizi karşımıza almayız aksine devletimizin destekçisiyiz. Zaten inanıyorum ki burası çok yakın zamanda sahip çıkılan bir yer olacaktır" diye konuştu.

BELEDİYE 'İZİNSİZ' DEDİ

Belediye yetkilileri ise Çakmakçılar Yokuşu Sağır Han'ın çatısında bulunan kültür ve sanat merkezi olarak faaliyeteç geçen 'Kubbe İstanbul'un eski eser tescilli yapı olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı: "Belediyemize gelen şikayetler üzerine yapılan tespit sonucu, eski eser tescilli yapıda mevcut sıvaların sökülerek geniş kapsamlı izinsiz tadilatlar yapıldığı görülerek, İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na 07/12/2017 tarihli yazı ile iş yeri ile alakalı şikayet ve tespitlere dair hususlar belediyemiz tarafından iletilmiş ve yasal işlemlere esas olmak üzere görüş talep edilmiştir. Bunun yanı sıra, ilgilisinin iş yeri açma ve çalışma ruhsatı başvurusu aşamasında tescilli eski eser yapıda izinsiz ve projesiz uygulamalar yaptığı anlaşıldığından ruhsat talebi uygun görülmemiş olup şikayete konu iş yeri ruhsatsız faaliyeti nedeniyle mühürlenerek faaliyetten men edilmiştir."

 

DHA