MHP'DEN AÇIKLAMA GELDİ ! İŞTE KURULTAY TARİHİ...

MHP'DEN AÇIKLAMA GELDİ ! İŞTE KURULTAY TARİHİ...

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, kurultay tarihini verdi.

Yargıtay kararı sonrası açıklama yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, MHP'nin 26 Haziran ya da 10 Temmuz'da olağanüstü seçimli kurultaya gideceğini açıkladı. Yalçın, Bahçeli'nin de aday olacağını dile getirdi.

MHP'de 1 Kasım seçimleri sonrası başlayan kurultay tartışmasına Yargıtay 18. Hukuk Dairesi son noktayı koydu. Yargıtay'ın MHP'de olağanüstü kurultaya gidilmesi karar veren Ankara 12. Sulh Mahkemesi'nin kararını onadı. Karar, oy birliği ile alındı.

BAHÇELİ KURMAYLARINI TOPLADI 

Karar sonrası MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kurmaylarını topladı. Toplantıdan seçimli kurultay kararı çıktı. Toplantı sonrası açıklamayı MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın yaptı.Yalçın, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:"Sayın Genel Başkanı Devlet Bahçeli beyefendinin de sıklıkla söylediği gibi MHP Yargı kararlarına saygılıdır. Kararı saygıyla karşıladığımızı ifade etmek isterim.

GENEL BAŞKANIMIZ MHP'Yİ OLAĞANÜSTÜ AMA SEÇİMLİ KURULTAYA GÖTÜRME KARARI ALMIŞTIR

Bu karar sonrasında tüzüğümüzün 63. Maddesindeki yetkiye dayanarak sayın Genel Başkanımız, biraz evvel bir karar almak suretiyle 26 Haziran veya 10 Temmuz tarihlerinde MHP'yi Olağanüstü ama seçimli kurultaya götürme kararı almıştır. 

SÖZ KONUSU TARİHLERDE ANKARA ARENA'DA KONGRE YAPILMAK ÜZERE SALON KİRALANMIŞTIR

Sayın Genel Başkanımız bu kararı öncelikli olarak bu kararı başkanlık divanına, MHP merkez Yönetim Kurulu'na taşımak suretiyle kendi teklifini bu organlardan geçmesini talep edecektir. Söz konusu tarihlerde Ankara Arena'da kongre yapılmak üzere salon kiralanmıştır. Seçimli kongre, tüzük kongresi değil. Genel başkanlık seçimli kongresi."

BAHÇELİ DE ADAY OLACAK 

Yalçın, olağanüstü kurultayda Bahçeli'nin de aday olacağını açıkladı. 

SÜREÇ 15 OCAK'TA BAŞLADI

MHP'deki tartışmalı süreç, bazı muhalif il başkanlarının "Kurultay  Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine karar  verilmesi için 15 Ocak'ta parti genel merkezine başvurmasıyla başladı.

Olağanüstü kurultay talebine genel merkezin yanıt vermemesi üzerine  muhaliflerin avukatları, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde 5 Şubat'ta dava  açtı. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, 8 Nisan'da "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi kararını verdi. Büyük kurultayı toplantıya çağırmak üzere, kapatılan Aksaray İl  Başkanı Ayhan Erel, MHP Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır ve Bursa Üst Kurul  Delegesi Mehmet Bilgiç'in "Kurultay Çağrı Heyeti" olarak görevlendirilmesine  karar veren mahkeme, gerekçeli kararını 11 Nisan'da tamamladı.

531 DELEGE İMZA VERMİŞTİ 

Gerekçeli kararda, MHP'nin bin 232 delegesinden 531'inin olağanüstü  kurultay talebinde bulunduğu, bu kişilerin talepte bulunmasına rağmen, MHP Genel  Merkezi'nce olağanüstü büyük kurultay çağrısı yapılmadığının anlaşıldığı  belirtildi. Gerekçeli kararda, MHP Tüzüğü'nün 63/3. maddesinde büyük kongre  üyelerinin 1/5'inin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kurultay toplantıya  çağrılabileceği hükmünün yer aldığı ifade edilerek, bu hükmün bu hususta partiye  takdir yetkisi vermediği sonucuna varıldığı aktarıldı.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin bu kararının ardından, konu parti  yönetimince Yargıtaya taşındı. Karar, 5 Nisan'da temyize götürüldü.Yargıtaydaki temyiz süreci devam ederken, mahkemece görevlendirilen  çağrı heyeti 19 Nisan'da yaptığı toplantıda, olağanüstü kurultay tarihi olarak 15  Mayıs'ın belirlendiğini açıkladı. Parti yönetimi ise bu kararı tanımadığını  bildirdi. Kurultay tarihinin belirlenmesiyle MHP Genel Merkezi ve muhaliflerden  farklı açıklamalar, hukukçulardan da farklı yorumlar geldi. Bazı hukukçular,  Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararı tedbir niteliği taşıdığı için Yargıtay  kararı beklenmeden, hemen uygulanması gerektiği görüşünde, bazıları ise temyiz başvurusunun ardından Yargıtayın vereceği kararın beklenmesinin zorunlu olduğunu  belirtti.

GEMEREK VE TOSYA KARARLARI

Tartışmalar devam ederken ve temyiz istemini görüşecek Yargıtay 18.  Hukuk Dairesi'ndeki süreç işlerken, bu kez yerel mahkemelerden yeni kararlar  geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, 29 Nisan'da düzenlediği basın toplantısıyla MHP ilçe başkanlarının başvurusu üzerine Tosya ve Gemerek  Asliye Hukuk Mahkemeleri'nin, "Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararını  Yargıtaydaki temyiz incelemesi sonuçlanıncaya kadar tedbiren durdurduğunu"  duyurmuştu.

MHP Genel Merkezi'nin avukatı Yücel Bulut, Gemerek ve Tosya'dan alınan  "Tedbir" kararlarını, gereği yapılmak üzere, İçişleri Bakanlığına, Emniyet Genel  Müdürlüğüne, Jandarma Genel Komutanlığına, Ankara Valiliğine, Akyurt  Kaymakamlığına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, ilgili seçim kurullarına ve  Yüksek Seçim Kuruluna göndermişti.

 Ankara 25. İcra Dairesi, "Kararın yasal süre içerisinde kendilerine  ulaştırılmadığı" gerekçesiyle, Tosya Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği tedbir  kararını hükümsüz saymış, Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi'nin olağanüstü kurultayın yürütmesinin durdurulması yönündeki tedbir kararı gereğince ise  "Olağanüstü kurultayın düzenlenmesine ilişkin girişimlere engel olunması" yönünde  karar almıştı.  İcra Dairesi'nin kararı doğrultusunda, muhaliflerin 15 Mayıs'ta  olağanüstü kurultayı yapmayı planladıkları Büyük Anadolu Oteli'ne girişleri polis  tarafından engellenmiş ve kurultay toplanamamıştı.

RESTE REST 

Muhalifler ve parti yönetimi Yargıtay kararını bekleme konusunda mutabakata vardı. Bu karar sonrası bugün Yargıtay 18. Hukuk Dairesi MHP'nin olağanüstü tüzük kurultayı yapmasının önüne açan kararını verdi. MHP yönetimi de bu karar sonrası seçimli kurultay kararı aldı.