Özgür Özel'den Yılmaz Özdil'e çok ağır sözler

Güncelleme:

CHP lideri Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan görüşmesiyle ilgili olarak "Asrın Lideri Özgür Özel'e 'Koltuk' Verdi' diye yazan gazeteci yazar Yılmaz Özdil'e "hatamız nerede demek yerine, oy vermeyen seçmene bidon kafa diyen zihniyet" diyerek tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmişti. Bu görüşmenin ardından Yılmaz Özdil 'Asrın Lideri Özgür Özel'e 'Koltuk' Verdi!' başlıklı bir video yayınlayarak bu görüşmeyi eleştirmişti.

Özel Ekol TV'de Armağan Çağlayan'ın "Hepsi Bu Hafta Oldu" adlı programında Yılmaz Özdil'e yanıt verdi. “Bu, ‘hatamız nerede’ demek yerine, oy vermeyen seçmene ‘bidon kafa’ diyen zihniyet." diyen Özel, 47 yıldır ilk kez birinci parti olmalarının sebebinin bu olduğunu söyledi.

 

Bahçeli'ye Filenin Sultanları şartlı ittifak mesajı

Ayrıca CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye Türkiye İttifakı daveti yaparken Filenin Sultanları şartı koydu.

Özel, "Devlet Bey Cumhur İttifakı'ndan ayrılacaksa bizim Türkiye İttifakı'na gelebilir. Bunun yolu çok basit. Filenin Sultanları şampiyon olunca Türk bayrağı yükselince duygulanan herkes Türkiye İttifakı'na gelebilir. Bunun dışında şartımız yok" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu'nun adaylık şartını da ilk kez açıkladı

Özel, programda ayrıca Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu ile değişim sürecindeki diyaloglarını anlattı. Özel, İmamoğlu'nun değişim olmazsa İstanbul'da aday olmak istemediğini söylediğini aktardı.

Özel'in açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ KAYBETMEK TRAVMA YARATTI

"Dünyanın hiçbir yerinde parti lideri seçimle değişmedi. Var gücümüzle Cumhurbaşkanlığı seçimi için çalıştık ama olmadı. Arkadaşlarım, ailemin ve benim travmam oldu. Sokakta gençlerin feri de söndü, heyecanı gitti. "CHP'nin iktidarını görmezsem gözüm arkada gider" diyen bir kitle de var. 50 yıldır ıstırap çeken insanlar var."

GENEL BAŞKANLIK HEDEFİ VAR MIYDI

Stratejik hedefler belirlemedim. Ben ne iş yapıyorsam onu iyi yapmaya çalışırım. Hatta diğer işlerim aksar. Partide belli bir noktaya geldikten sonra da partinin iktidar olması lazım. Ona kilitleniyorsunuz. Gönül isterdi ki cumhuriyetin 100. yılında partimiz iktidar olsun. İnsanlar rahat nefes alsın. Kutuplaşmadan da korksaydım CHP lideri olarak dışarı çıkmamam gerekirdi. Her gün tehdit, gerginlik...

CHP lideri Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan görüşmesiyle ilgili olarak

GENEL BAŞKANLIĞA NASIL KARAR VERDİ

"Manisa'daydım. Okuma ışığında 3 saat kadar düşündüm. Tepeden havuza atlamak bende 3 saat sürdü. Eşim beni görünce ürktü. Kararımı verdim. İsmail Saymaz'a röportaj verdim. Bilmesi gereken arkadaşlarıma bilgi verdim. Siyasetçi arkadaşlarıma bilgi verirken birisi "Boş havuza balıklama atlıyorsun" dedi. Ben de "Hesap ettim, atlayana kadar dolacak" dedim. Eşim de 31 Mart'tan sonra mutlu oldu. Düşünsenize 11 yıldır oduncu oduna gidiyor ve eli boş dönüyor."

İKİ LİDERİN GÖRÜŞMESİNE NEDEN KARŞI ÇIKILIYOR

"Orada iki grup var. Türkiye'nin geçmiş pratiklerine bakıyorlar. "Adalet ve Kalkınma Partisi ne zaman zora düşse birisi ile ayağa kalkıyor ve biz buna yardım eden olmayalım" diyen grup var. Ben bunu haklı buluyor ve saygı duyuyorum. Biz MYK ile karar veriyoruz. Kolayca aldatılabilecek ve paldır küldür karar verilen bir parti değiliz. Endişeler haklı ve dikkat etmek lazım.

Bir de bu kutuplaşma ortamından beslenenler var. Normal siyasi düzlemde kendisine yer olmadığını düşünenler var. "Bunca yıl bize bunu yapanlarla el mi sıkışılır?" diyenlere de lafım yok. Ama tuzu kuru olup da kutuplaşmadan beslenenlerin temizlenmesi lazım."

"AK PARTİ'NİN 22 YILLIK YÜKÜNÜ ALMAM"

"Ben AK Parti'nin 22 yıllık yükünü üstlenecek bir işin içine girmem. Devlet Bey kenara çekilemez. Hep birlikte muhalefete gidecekler. Biz 31 Mart seçimlerinde iktidara ortak olduk. Merkezi yönetim ve mahalli idareler olarak anayasa iktidarı ikiye böler. Mahalli idarelerde toplam yüzde 87 CHP'nin idaresinde. Bugüne kadar olan her şeyden Cumhur İttifakı sorumludur. Biz partilerle ittifak yapmadık. Biz milletle ittifak yaptık. Devlet Bey eğer Cumhur İttifakı'ndan ayrılacaksa Türkiye ittifakına gelebilir, sorun yok. Devlet Bey de milli takım gol atınca sevinecekse gelsin."

"ŞU AN BELEDİYELERİMİZDE AKRABA ATAMASI YOK"

"Balıkesir'de böyle bir durum olunca aradım ve başkanın ağabeyinin gönüllü olmasını söyledim. Kırşehir'deki soyadı benzerliği idi. Esenyurt'taki mesele için de aradım ve 2 saatte hallettik. CHP, kir gösteriyor. AK Parti yıllardır kir kaldırıyor. Her belediyede yüzlerce atamaları var. CHP'nin haklı şekilde eleştirilen atamaları da hemen görülüyor. Hepsine karşıyım ve hemen sonlandırdım."

CHP lideri Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan görüşmesiyle ilgili olarak

GEZİ TUTUKLULARI İÇİN TALEPTE Mİ BULUNDU ?

"Gezi meselesi 3 alana ayrılıyor. AİHM uyarsanız Kavala'yı, AYM kararlarına uyarsanız da Can Atalay'ı bırakmanız lazım. MHP, "AYM kapatılsın" diyor, Erdoğan "Gezi kişisel meselem" diyor. Biz ise sadece AİHM ve AYM kararlarına uyulması gerektiğini söylüyorsunuz. Biz "Affedin" gibi bir talepte bulunmadık."

"AHMET NECDET SEZER'DEN FİKİR ALDIM"

(Özel - Erdoğan görüşmesi) Bazı görüşmeler baş başa yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde spekülasyonlar oldu bu konuda. Partim ve ailem adına tereddüt ettim ve bunun olmaması için yöntem arıyordum. Kimsenin sırtına yük yüklensin istemedim. Ahmet Necdet Sezer'e gittim ve bunu sordum. Görüşme düzeni olarak büyükelçi görevlendirmemi söyledi. "Akışı planlarlar" dedi ve buna uyduk. Ben de büyükelçi emeklisi ve tarafsızlığından şüphe duyulmayacak Namık Tan ve özel kalemimiz ile gittim."

"ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMEMİZİ DEŞİFRE ETTİRİP ARŞİVLETTİM"

"Namık Bey bu görüşme ile ilgili notları deşifre etti. Ben de partide arşivledim ve genel sekreterimiz Selin Hanım'a da verdik ve arşivledik. Notları hepimiz okuduk. Şu anda partinin resmi arşivinde ve genel başkanlık sekreterliğindeki kasada bulunuyor."

"MEVCUT ANAYASAYA UYMADAN YENİ ANAYASA OLMAZ"

"İçerikle ilgili kesinlikle bilgi verilmiyor. Usul çalışalım dediler. "Benim partime 17 milyon 499 bin kişi oy verdi. Oturmamız kolay değil" dedim. Ortada uyulması gereken bir anayasa var. Buna uyulmazsa devlet ortadan kalkar. Anayasadan rahatsız olduğum çok madde var. Ama ilkeler ayrılığını değil birliğini isteyen bir parti ile bu nasıl olacak?"

CHP'NİN YEREL SEÇİM BAŞARISI

"3 kilidi açtık. Öncelikle genç ve kadın adayları gösterdik. 31 adayımızdan 29'u geçtik. İlk kilidi gençler açtı. İkinci kilidi ise kadınlar açtı. Birçok yerde kadın adaylarımız kazandı. Üçüncü kilit ise bilimdi. Atatürk'ün bilime verdiği önemi baz aldık. CHP'nin başarıya ulaşma kampanyası uzun bir süreçti. 350 bin anket yaptık ve 255 bin anketle de adayları takip ettik. Profil ölçme çalışmaları yaptık. Doğru analizler yaptık."

İYİ PARTİ CHP'YE KARŞI SERT KAMPANYA YÜRÜTTÜ

"31 Mart'a kadar CHP dışında hiçbir parti değişmedi. Takiplerimizi çok iyi yaptık. Bizim dışımızda hepsi hezimete uğradı. Tek başına seçime girmeyi vatandaş "CHP'ye hırslandıkları için böyle karar aldılar" şeklinde okudu. Dolayısıyla İYİ Parti'nin seçmeni de bize oy verdi. İYİ Parti, CHP'ye karşı sert kampanya yürüttü. İnsanımız dün methettiğini bugün söveni kabul etmiyor. Ben Müsavat Bey'in başarılı olmasını isterim. Eski dosttan düşman olmaz anlayışıyla hareket ederim."

ERDOĞAN-AKŞENER GÖRÜŞMESİ

"Muhakkak bu görüşme kurumsal değildir, yoksa genel başkan ya da görevlendirdiği kişi temsil ederdi. Normalleştirme dediğimiz mevzu bunu da kapsar. Bir siyasi partinin önceki genel başkanı Cumhurbaşkanı ile görüşebilir. Atılacak bu adımlarda genel başkanına bilgi verilmesi uygun olur. Ben Erdoğan ile görüşmem öncesinde önceki genel başkanları tek tek arayıp bilgilendirdim. Daha sonra da görüşmeye ilişkin kısa bilgilendirme yaptım. Böyle yapılırsa sorun olmaz. İYİ Parti'de de ilk kez önceki genel başkan var. Diyalog kanallarının açık olması lazım. Görüşme gayet normal."

KILIÇDAROĞLU'NUN PAYLAŞIMLARI

"Kemal Bey, CHP'nin kurumsal kimliğine sahip çıkan önemli tweetler attı. Kendisi şu an önceki genel başkan konforuna sahip. Kendisinin de belirttiği gibi daha rahat düşünüp bir bakış açısı sunuyor. Bu bizim için zenginliktir, bulunmaz nimettir."