Şahinbey Köprülü kavşağını Bakan Albayrak açtı

Şahinbey Köprülü kavşağını Bakan Albayrak açtı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Karataş bölgesindeki “Şahinbey Köprülü Kavşak” ın açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yaptı.

Açılış öncesi vatandaşlara açıklamalarda bulunan Albayrak, “Ülkenin yerli kaynaklarını daha somut bir şekilde ülke ekonomisine kazandırmalıyız” dedi.

Albayrak, Gaziantep'in Türkiye'nin kurtuluşunda çok önemli bir rol aldığını ve bu destanı 15 Temmuz'da tekrar gösterdiğini belirterek, vatandaşlara cesaretlerinden ve vatanseverliklerinden dolayı teşekkür etti.

Kentin Güneydoğu'nun sanayi ve endüstriyel anlamda yıldızı olduğunu ifade eden Albayrak, Türkiye'nin önemli ihracat merkezlerinden biri olduğuna dikkati çekti.

Ülkedeki yerli kaynakların daha fazla kullanılması noktasında çalışmaların hızla devam ettiğini dile getiren Albayrak, “Ülkenin yerli kaynaklarını daha somut bir şekilde ülke ekonomisine kazandırmalıyız. Hele de enerjide dışa bağımlıyız. Petrol ve doğalgazımızın yüzde 95'ini neredeyse ithal ediyoruz. Yerli kaynaklara daha çok önem vermeliyiz. Çok daha fazla yatırımı, her geçen gün büyümeyi, daha ileri bir noktaya taşımak için çalışan Türkiye'yi enerji sektöründe ve enerji noktasında daha fazla yatırıma dönüştürerek çalışmak durumundayız. Sadece tüketim noktasında bireylere değil, Gaziantep üretim şehridir, sanayi ve endüstri şehridir. Bunun en önemli hammaddelerinden birisi olan enerji ve doğalgazdaki bu indirim inşallah verimlilik olarak maliyetlerin düşmesi olarak istihdamın artması olarak Gaziantep'e daha pozitif olarak yansıyacak” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, Gaziantep’in 4 medeniyete ev sahipliği yaptığını, şimdilerde ise lezzetin ‘başkenti’ olduğunu söyledi. 350 bin mültecisi olan, Ensar–Muhacir ilişkisinde bir ana kucağı görevini görerek herkese kapısını açtığını vurguladı.

Görevi sürecinde yaptığı ve yapacaklarından bahseden Şahin, köprülü kavşaklardan, Düzbağ projesi, enerji kaynaklarından, güneş enerjisi, ulaşım mastır planından örnekler verdi. Şahin, Gaziantep’in yerel kalkınmasında durmadan yollarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Açılış öncesi Başkan Şahin, Gaziantep mozaik örneklerinden yapılmış bir tabloyu Bakan Berat Albayrak’a hediye etti.

Konuşmanın ardından Bakan Albayrak, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ve diğer yetkililerle köprülü kavşağın açılış kurdelası kesildi.