Soylu: ''İdeolojik aileler ‘siz karışmayın''

Soylu: ''İdeolojik aileler ‘siz karışmayın''
Güncelleme:

Boğaziçi Üniversitesi’nde süren protestoları hakkında konuşan İçişleri bakanı Süleyman Soylu, öğrencilerin ailelerinin Emniyet tarafından arandığın, bazı ideolojik ailelerin "Siz bu işe karışmayın" dediğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün yandaş bir kanalda katıldığı canlı yayında dikkat çeken açıklamalara imza attı. Soylu konuşmasında Boğaziçi Üniversitesi'ndeki rektör atamalarına yönelik tepkileri" Boğaziçi provokasyonu" olarak nitelendirirken, öğrencilerin ailelerine de "ideolojik aileler siz karışmayın" diye çağrıda bulundu.

Soylu rektör Bulu'yu protesto eden Boğaziçili akademisyenlere yönelik "Rektöre sırtını dönenlerin büyük bir bölümü emekli öğretim üyeleri. Size yakışıyor mu bu?" dedi. Soylu "Sizin ilminizi kim engelledi? Buna müsaade edilebilir mi? Ne yapmış Melih Bulu hoca da üniversiteyi işgal etmeye kalkacaksınız?" sözleriyle akademisyenleri eleştirdi.

Soylu ayrıca eylemlerin 'Eski Rektör' tarafından kurgulandığını iddia etti. Soylu şu ifadeleri kullandı:

"Üstün Ergüder bu işlerin göbeğindedir. Eski rektör. Hala bu işi kaşımak için yazılar yazıyor, tahrik ediyor. Hadi reddetsin de göreyim. Bu ahlaksızlığın dibidir ve biz buna pirim vermedik ve vermeyeceğiz. Öyle Gezi mezi bekleyenler avuçlarını yalarlar"

Boğaziçililerden Bakan Soylu'ya olay yanıtBoğaziçililerden Bakan Soylu'ya olay yanıt

'KAVALA'NIN EŞİ BOĞAZİÇİ'YE KONUŞLANMIŞ'

Soylu "Yani aynı zihniyet şu Osman Kavala denilen bu ülkede Soros adeta ofisi olan temsilcisi olan kişinin karısı da yine aynı şekilde Boğaziçi Üniversitesi'nde bu provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır" dedi ve ekledi: "Şu anda Türkiye'yi Gezi'ye taşıyan Kavala, sistemi kurmuş, her türlü örgüt finans yapısı vesaire. Eşi de Boğaziçi'nde konuşlanmış."

Eylemlerde gözaltına alınan öğrencilerin "terörle iktisatlı olduğu" söylemini sürdüren Soylu, "42'sinin MLKP, 38'inin PKK/KCK, 18'inin DHKP/C, 21'inin DKP/BÖG, 15’inin TKP/ML, 27'sinin THKP/C - DEV-YOL, 9’unun THKP/C, 9’unun TKEP/L, 4'ünün TKİP, 1’inin FETÖ/PDY, 1'inin MKP, 2'sinin DSİH, 2'sinin TDKP terör örgütü üyesi olmaktan kaydının olduğu görülmüştür" dedi.

Soylu, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ailelerinin Emniyet tarafından arandığını açıkladı. Soylu 150 öğrencinin ailesine "bilgilendirme yaptıklarını" ve kendilerine "terör örgütlerinin bu işe girdiği ve bu işi tahrik etmeye çalıştığını" söylediklerini belirtti.

Soylu aradıkları ailelerine "onlardan yardımcı olmalarını istediklerini" söylediklerini ve bazı ailelerin, "Haklısınız, teşekkür ediyoruz. Biz üzerimize düşeni yapacağız" dediklerini ancak "bazı ideolojik ailelerin" ise "Siz bu işe karışmayın" diye yanıt verdiklerini aktardı.

Seçiniz...