Yeşil Sol Parti adayı Cengiz Çandar'dan dikkat çeken AK Parti itirafı

Yeşil Sol Parti adayı Cengiz Çandar'dan dikkat çeken AK Parti itirafı
Güncelleme:

Yeşil Sol Parti’den milletvekili adayı olan Cengiz Çandar, 2001’de teklif gelmesi durumunda AKP’nin kurucuları arasında olmayı kabul edebileceğini söyledi.

Yeşil Sol Parti’nin Diyarbakır milletvekili adayı Cengiz Çandar, geçmişte AKP iktidarına yakın olmasına ilişkin sorulara yanıt verdi.

T24’ten Cansu Çamlıbel’e konuşan Çandar, “AKP'den 2001'de teklif gelseydi kurucuları arasında olmayı kabul eder miydiniz?” sorusuna “Samimi bir şey söyleyeyim mi? Edebilirdim. Ederdim diyecek kadar net değil kafam, ama edebilirdim” yanıtını verdi.

“Çünkü ben oldum olası bir itiraz adamı oldum” iddiasında bulunan Çandar, “Neyse o günün rejimi, ona itiraz eden oldum. O dönemdeki AKP, 28 Şubat süreci sonu ortaya çıkan bir parti olacaktı. Ben 28 Şubat'ta Mehmet Ali Birand ile birlikte andıç yemiş bir 28 Şubatzede olarak, İslam ile ve Müslümanlarla mutlaka bir mutabakat zamanı bulunması gerektiğini savunmuş biri olarak, onların ayrımcılığa uğramasına zaten itiraz eden bir demokrat olarak edebilirdim teklifi belki de” ifadelerini kullandı.

 

(Kaynak)