Selçuk Bayraktar açıkladı: Akıncı TİHA'nın seri üretimi başladı!

Güncelleme:

Türk ordusunun gücüne güç katacak Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı'nın seri üretimi başladı. CNN Türk'e konuşan Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Akıncı TİHA'nın yakın zamanda TSK'nın envanterinde yerini alacağını söyledi.

Türkiye'nin ilk yerli insansız hava araçlarını üreten Baykar'ın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, CNN Türk Muhabiri Fulya Öztürk'e konuştu. Bayraktar, Akıncı Taaruzi İnsansız Hava Aracı'nın seri üretimine başlandığını ve yakın zamanda TSK envanterinde yerini alacağını söyledi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise, "Akıncı'dan sonra da adımlarımız olacak" dedi.

İçinde 6 yapay zeka bilgisayarı var. Hem gözlüyor hem karar veriyor. İnsan gözüyle dahi tespit edemediği kara hedeflerini tespit edebiliyor. Havadan bombardıman da icra edebiliyor. İnsanlı savaş uçaklarının yükünü azaltacak nitelikte. Türk hava gücünün yeni yıldızı Akıncı TİHA.

Akıncı Taaruzi İnsansız Hava Aracı artık uçuşta. Testleri başarıyla tamamlandı. Peki, teslimat ne zaman? Bayraktar Akıncı TİHA, 40 bin feet irtifaya kadar yükselebiliyor, 24 saat uçuş gerçekleştirebiliyor. Bin 350 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip. Taarruzi İHA sistemi, taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacak. Çok çekirdekli 6 yapay zeka bilgisayarı ile sensörlerden aldığı verileri işleyerek karar verme kabiliyetine de sahip. Bu yapay zeka sistemi Bayraktar Akıncı TİHA'nın daha etkin kullanımını sağlayacak.

Savaş uçaklarının yükünü azaltacak Akıncı TİHA, havadan bombardıman da icra edebiliyor. Türkiye'de milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılacak Akıncı TİHA, böylece hava hedeflerini de etkisiz hale getirebiliyor. Bu hedefleri yerli hava-hava mühimmatları Gökdoğan ve Bozdoğan ile vuracak. Yerli seyir füzesi SOM ile stratejik hedeflere uzak menzilden taarruz gerçekleştirebilecek.

CNN Türk