THK yönetimine istifa çağrısı

THK yönetimine istifa çağrısı
Güncelleme:

Eski THK Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Bayram Duman, SGK'nın prim borçları nedeniyle THK ve THK Üniversitesi'nin tüm hesaplarına bloke koydurması sonrasında THK'nın mevcut yönetimini istifaya çağırdı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), prim alacaklarını tahsil edemediği Türk Hava Kurumu (THK) ve THK Üniversitesi’ne haciz kararı aldırarak tüm hesaplarına bloke koydurdu. Karar THK Genel Merkezi çalışanlarının Temmuz ayı maaşları ödendikten birkaç saat sonra uygulandı.

Karar gazetesinden Oğuz Bakır'ın haberine göre sonrasında THK’nın 81 ildeki tüm il ve ilçe şubelerinin de hesaplarının bloke edildiği öğrenilmişti. Şubelerin bir süredir hacizler nedeniyle hesaplarına para yatıramaz hale geldiği belirtilmişti.

THK ve SGK’dan henüz resmi bir açıklama yapılmazken, THK Genel Merkezi’nin 26 milyon TL ve THK Üniversitesi’nin 85 milyon TL prim borcu olduğu kaydedildi. Üniversite’nin kurulduğu 2011 yılından bu yana neredeyse hiç prim ödemediği söylenmişti.

THK personeliyse gelecek ay maaşlarını alamamaktan endişe ediyor. Blokenin kaldırılması için THK Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya’nın, SGK Yönetim Kurulu Başkan Cevdet Ceylan’la çözüm için temasta olduğu ancak henüz bir çözüm bulunamadığı öğrenilmişti.

"BU DURUMDA ARTIK BU GÖREVİ SÜRDÜREMEYECEĞİNİZ AŞİKAR"

Konuya ilişkin basın açıklaması yayınlayan eski THK Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Bayram Duman "Görevinizin temelini, kamu kurumlarının THK’yı felce uğratacak tasarruflarını engellemek oluşturmalıydı" dedi.

Duman tarafından yayınlanan açıklama şöyle:

"Sn. THK Kayyum Heyetine açık mektup

Sizler THK’ya kanun gereği mahkeme tarafından belirli süreliğine ‘mevcudu korumak ve işleyişi sağlamak’ adına atandınız. Görevinizin temelini, kamu kurumlarının THK’yı felce uğratacak tasarruflarını engellemek oluşturmalıydı. Çünkü sizler hem kamuda görevlisiniz hem de kayyum olarak THK’da kamu görevi yürütüyorsunuz. Açıklamanızdan da anlaşıldığı gibi kayyumluk görevinizi aksatmış ve SGK’nın Kurum hesaplarına blokaj koymasına sebebiyet vermişsiniz.

Bu durumda artık bu görevi sürdüremeyeceğiniz aşikardır. Lütfen hiç vakit geçirmeden istifa ediniz ve THK Büyük Genel Kurulunun Olağanüstü toplanıp seçim yapmasının önünü açın.

Milletimizin güzide kurumu THK, sizlerin başaramadığı kendi süreçlerindeki problemleri kamu menfaatine çözüp sürdürülebilirliği sağlayacak yönetim kadrolarına sahiptir."

 

Karar