Tofaş'ın 2015 Yılı Net Karı 831 Milyon Lira

Tofaş'ın 2015 Yılı Net Karı 831 Milyon Lira

TOFAŞ, 2015 yılında 831 milyon liralık net kar, yaklaşık 10 milyar liralık ciro elde etti-TOFAŞ Üst Yöneticisi Eroldu:- "2016 yılında Egea'nın hatchback ve station wagon modellerini pazara sunacağız"

İSTANBUL (AA) - TOFAŞ, 2015 yılında 831 milyon liralık net kar elde etti.
TOFAŞ'tan yapılan açıklamaya göre şirket, 2015 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2015'te yaklaşık 10 milyar liralık ciro elde eden TOFAŞ'ın net karı ise 831 milyon liraya ulaştı.
Aynı dönemde Bursa fabrikasında toplam 278 bin adet araç üreten şirket, üretiminin yüzde 26'sını otomobil, yüzde 74'ünü hafif ticari araç olarak gerçekleştirdi.
Türkiye otomotiv sektörünün yüzde 16 üretim artışı kaydettiği 2015'te şirketin üretimi yüzde 25 yükseldi.

Üretiminin 174 binini ihraç eden şirket, ihracatını ise yüzde 22 artırdı. TOFAŞ, 2015'te 415 milyon dolarlık dış ticaret fazlası gerçekleştirdi.

- TOFAŞ, Ar-Ge harcamaları sıralamasında Türkiye birincisi oldu

İç pazarda, çatısı altında yer alan Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Jeep, Maserati ve Ferrari markalarıyla toplam satıştan yaklaşık yüzde 12'lik pay elde eden TOFAŞ, 2015 yılında Fiat Egea'yı da tüketiciyle buluşturdu.

Uluslararası değerlendirme kuruluşu AutoBest tarafından "Avrupa'nın En İyi Otomobili" seçilen Fiat Egea, o tarihten itibaren yurt içinde 6 bin 570'lik satış rakamına ulaştı.

TOFAŞ'ın fikri sınai haklarına sahip olduğu ve üretimini gerçekleştirdiği Fiat Doblo ve Fiorino'nun Cargo modelleri İngiltere'de "Yılın Vanı" seçildi. Bunun yanı sıra Fiat markası da ikinci kez "Yılın Ticari Araç Filo Üreticisi" ödülünü alırken; Fiat Linea Türkiye'de en çok satılan araç oldu. Jeep markası da Türkiye pazarında yüzde 79 büyüme kaydetti.

Geliştirdiği proje ve yetkinlikleriyle geçen yıl ödüller kazanan TOFAŞ, Avrupa Komisyonu verilerine göre Ar-Ge harcamaları sıralamasında Türkiye birincisi oldu.

TOFAŞ Ar-Ge Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından dört ödül aldı. Böylece otomotiv sektöründe bir Ar-Ge merkezi ilk defa Türkiye'de ilk 3'e girmiş oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TOFAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu, 2015 yılında yeni model yatırımları ve Ar-Ge'de önemli aşamalar kaydettiklerini bildirdi.

Pazara iddialı bir giriş yapan Fiat Egea'ya tüketicinin gösterdiği ilginin son derece olumlu değerlendirdikleri gelişmelerden biri olduğunu aktaran Eroldu, şunları kaydetti:

"Bunun etkilerini hep birlikte gözlemlemeye başladık. 2016 yılında Egea'nın hatchback ve station wagon modellerini pazara sunacağız. Ayrıca 2016 yılı çatımız altında yer alan markaların model yeniliklerini sunacakları bir yıl olması sebebiyle de önem taşıyor."

Etiketler otomotiv tofaş