Türk ve Rus savaş uçakları birbirini vurmasın diye önlem alınıyor

Türk ve Rus savaş uçakları birbirini vurmasın diye önlem alınıyor

24 Kasım'da yaşanan uçak düşürme olayının tekrarlanmaması amacıyla Rusya, Türkiye'ye bir teklif sunacak...

Rus İzvestiya gazetesine göre, uçakların havada karşı karşıya gelmesinin engellemek ve 24 Kasım'da yaşanan uçak düşürme olayının tekrarlanmaması amacıyla Rusya, Türkiye'ye bir teklif sunacak.

Sputnik'in aktardığına göre İzvestiya'ya bilgi veren bir Rus savunma kaynağı, Türk F16'larının Su-24 uçağını düşürdüğü 24 Kasım 2015'te olanların biz kez daha yaşanmaması için Rusya Savunma Bakanlığı'nın bir teklif paketi hazırlandığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın St. Petersburg'da yapacakları görüşmede prensip kararı alınması hâlinde bu belgeler Türkiye Milli Savunma Bakanlığı'na gönderileceği belirtildi. Öte yandan söz konusu belgelerde Rus ve Türk orduları arasında bilgi paylaşımı için kanallar ile iki ülke uçaklarının havadaki eylemleriyle ilgili protokoller oluşturulması önerildiği ifade edildi.

"TÜRK PİLOTLARA RUSLARLA NASIL ÇALIŞACAKLARI ÖĞRETİLECEK"

Kaynak, bu belgelerde, 'geçen yılki trajedinin tekrarlanmaması için' pilotların tehlikeli durumlarda nasıl davranması gerektiğinin anlatıldığı bir 'hatırlatmanın' da yer aldığını duyurdu.

İzvestiya'nın 'Türk pilotlara Ruslarla nasıl çalışacakları öğretilecek' başlığını kullandığı haberinde, Rusya'nın ABD ve İsrail'le imzaladığı benzer anlaşmalar da anımsatıldı. İzvestiya'ya göre bu anlaşmalar, en azından birkaç kez uçakların zarar görmesinin ve insanların ölmesinin engellenmesine yardımcı oldu.