YSK Başkanı için Yargıtay'a ''görevden çekilsin'' başvurusu

YSK Başkanı için Yargıtay'a ''görevden çekilsin'' başvurusu
Güncelleme:

İBB Başkanı İmamoğlu hakkındaki kararının ardından yaptığı açıklama nedeniyle YSK Başkanı Akkaya için Yargıtay’a “görevden çekilmeye davet” başvurusu yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki yargı kararının ardından “mazbata” açıklaması yapan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muharrem Akkaya için Yargıtay’a “görevden çekilmeye davet” başvurusu yapıldı.

YSK Başkanı Akkaya, 'YSK üyelerine hakaret' suçlamasıyla yargılanan ve hakkında 2 yıl 7 ay hapis cezası ile 'siyasi yasak' uygulanması kararı verilen İmamoğlu’nun olası cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili "Adayken ceza alırsa adaylığı düşmez, isterse yarışabilir ama seçilmesi durumunda mazbatası verilmez" dedi. Tepkiler üzerine Akkaya, bir adaya yönelik değil genel bir değerlendirme yaptığını söylerken AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden adaylığına ilişkin de bir 'kanaati olduğunu' kaydetti.

"YSK BAŞKANI GÖRÜŞ AÇIKLAYAMAZ"

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, avukatlar İsmail Sami Çakmak ve Ömer Faruk Eminağaoğlu, Akkaya hakkında "görevden çekilmeye davet disiplin cezasının uygulanması" için Yargıtay’a başvurdu. Akkaya’nın İmamoğlu’na verilen cezanın ardından yaptığı açıklamaya değinilen dilekçede, "Seçim takviminin yaklaştığı bir dönemde, YSK tarafından karara bağlanacak konularda YSK başkanının görüş açıklamasının hiçbir hukuksal dayanağı olamaz. Beyanı, her durumda tarafsızlığını ortadan kaldıran bir beyandır" denildi.

Akkaya’nın Erdoğan’ın adaylığı konusunda bir anayasa hukukçusu ile istişare ettiğini söylemesine de değinilen dilekçede, şu ifadelere yer verildi: "Adeta bir bilirkişiye başvurması, bu şekilde görüşünün karar öncesi bir başka kişi tarafından da öğrenilmiş ve biliniyor olması ne yargıçlık kimliğiyle ne yaptığı görevle bağdaşmaz. Bu durum, bağımsız ve tarafsız kalamaması, danıştığı kişi her kim olursa olsun etkisi altında kalarak hareket etmesi de demektir."

Akkaya’nın 2023 seçimlerine yönelik açıklamalarının tarafsız ve bağımsız hareket etmesi kuralı ile bağdaşmadığı da aktarıldı.

 

Cumhuriyet