Nâzım Hikmet'in 120. doğum gününe özel belgesel

Nâzım Hikmet'in 120. doğum gününe özel belgesel
Güncelleme:

Nâzım Hikmet, 120. doğum gününde "Nâzım 120 Yaşında" belgeseliyle anılacak. Belgeselde Nâzım Hikmet’i oyuncu Şahin Sancak canlandırdı.

Nâzım Hikmet, 120. doğum gününde özel bir belgeselle anılacak. Yapımcılığını Nâzım Hikmet Sanat Vakfı ve Bir Yudum İnsan Film’in üstlendiği "Nâzım 120 Yaşında" adlı belgeselin yönetmen koltuğunda Nebil Özgentürk yer alıyor. 

Belgeselde Nâzım Hikmet’i oyuncu Şahin Sancak'ın canlandırıyor. Sancak’ı Nâzım Hikmet’e Türkiye'nin önemli profesyonel makyaj sanatçılarından biri olan Derya Ergün dönüştürdü. 

Belgeselin görüntü yönetmenliğini Tufan Kılınç, sanat yönetmenliğini Devrim Ö. Ünal üstlenirken, kostüm tasarımını Baran Uğurlu, belgesel filmin genel koordinatörlüğünü Zeynep Erpamir, editörlüğünü Volkan Evcim ve Murat Karakuş, danışmanlığını ise Nuriye Ural Akman ve Melda Davran yapıyor.

 FİNAL ÇEKİMLERİ MOSKOVA'DA YAPILDI

Belgeselin Türkiye çekimleri, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın içinde yer alan Nâzım Hikmet Anı Odası, Beykoz Kundura Fabrikası, Büyükada, TÜRVAK Sinema Müzesi’nde yapıldı. Nebil Özgentürk yönetimindeki çekim ekibi geçtiğimiz hafta final çekimleri için şairin ölümüne kadar yaşadığı Moskova’daydı.

İlk gün Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü içerisinde Nâzım Hikmet'in kullandığı daktilo ve orijinal kitapların bulunduğu kütüphanede başlayan çekimler, akşam ise Hikmet'in yaşadığı ve öldüğü evin avlusunda devam etti.

İkinci gün Moskova Yazarlar Birliği’nin toplantı salonunda ve aynı binada yer alan; Nesimi, Puşkin, Tolstoy’un halı dokuma tablolarının duvarlarını süslediği ve o yıllardaki orijinal haliyle korunan çalışma odasında iç mekan çekimleri yapıldı. Ardından Yazarlar Birliği’nin çevresi ve Kremlin civarında dış mekân çekimleri tamamlandı. 

 "Nâzım 120 Yaşında" adlı belgesel için Moskova'ya gelen Nebil Özgentürk, “İzinler, onaylar, bürokratik engeller nedeniyle 5 ay gibi bir sürede çekebileceğimiz bu belgeseli, Nâzım Hikmet’e olan saygı ve Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ali Galip Savaşır’ın kurduğu dostluklar ve dostları sayesinde 5 gün gibi çok kısa bir sürede tamamlayabildik" ifadelerini kullandı. 

Çekimleri son olarak Moskova’da tamamlanan belgesel 15 Ocak 2022 tarihinde izleyicilerle buluşacak.