Gülşen davasında davacılar şikayetten vazgeçti

Gülşen davasında davacılar şikayetten vazgeçti
Güncelleme:

Konserinde müzisyen ekibindeki imam hatipli bir müzisyen üzerinden yaptığı espri sonrası hedef gösterilerek tutuklanan, yurt dışına çıkış yasağı konularak karakola imza verme şartı ile tahliye edilen şarkıcı Gülşen'in yargılandığı davada davacılar şikayetlerinden vazgeçti.

Konserde yaptığı espri nedeniyle hedef gösterilen ve ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan hakkında dava açılan ünlü şarkıcı Gülşen’in yargılandığı davanın ikinci duruşması İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülecek.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Gülşen’in avukatı Emek Emre Gülşen’in savunmasını dinleyen davasıların şikayetlerinden vazgeçtiğini söyledi. Emre, “Müvekkilimin savunmasını dinleyen müştekiler şikâyetten vazgeçtiler. Diğer giren müştekilere savunmayı hâkim okudu. O şekilde savunmadan haberdar olanların bazıları şikâyetten vazgeçti. Doğrudanlık ilkesini bozacak bir olay yaşandı” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kadın ve Demokrasi Vakfı ve Gaziantep Önder İmam Hatipliler Derneği’nin de bulunduğu 702 müşteki davada yer alırken Emre, “700 küsur müştekinin ifadesi henüz tamamlanamadı. Duruşmada eksiklerin giderilmesi bekleniyor” dedi.

Aylar sonra yeniden sahneye çıkmıştı

Aylardır sahnelere ara veren Gülşen, İstanbul’da bir markanın yılbaşı partisinde sahneye çıktı. Gülşen’in aylar sonra çıktığı sahne görüntüleri sosyal medyada kısa sürede binlerce kez beğenildi ve şarkıcıya destek yağdı. Sosyal medyada paylaşım rekorları kırılan Gülşen için ‘İyi ki döndün’ yorumları yapıldı.

Ne olmuştu?

Şarkıcı Gülşen, 30 Nisan 2022’de Ataşehir’de verdiği konserde imam hatip liselilere yönelik sözlerinin sosyal medyada yayınlanmasının ardından iktidara yakın isimler tarafından sosyal medyada hedef gösterildi. Şarkıcı, 25 Ağustos’ta halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçlamasıyla tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Suçlamayı reddeden Gülşen, sözleri nedeniyle özür diledi. 29 Ağustos tarihinde tutukluluğuna yapılan itirazın kabul edilmesiyle konutu terk etmeme adli kontrol şartıyla tahliye edilen Gülşen'in konutu terk etmeme şartı da 12 Eylül'de kaldırıldı.

21 Ekim Cuma günü hâkim karşısına çıkan Gülşen'in karakola imza atma şartı da kaldırıldı. Son olarak şarkıcının 'yurtdışına çıkış yasağı' da 250 bin TL'lik güvence miktarı yatırması karşılığında mahkeme tarafından kaldırıldı. 

Cumhuriyet