Digitürk resmen Katarlıların oldu !

Digitürk resmen Katarlıların oldu !

Digiturk resmen Katarlı beIN Media Grup’un oldu. Şirketin CEO’su şu an Fransızların ünlü futbol kulübü Paris Saint-Germain’in CEO’su ve başkanı..

Daha önce Boyner ve BMC gibi dev Türk şirketlerine yatırım yapan Katarlı yatırımcılar, bu kez beIN Media Grup Digiturk’ü resmen satın aldı. Dün akşam yapılan açıklamayla duyurulan satın alma anlaşmasıyla yüzde 47’si Providence Equity Partners ve yüzde 53’ü ise Mayıs 2013 tarihinden itibaren Türkiye Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yönetilen Digiturk’ün tüm hisseleri Katarlı fona devredilmiş oldu. Yapılan açıklamada Digiturk markası altında faaliyet gösteren Türk Pay-TV platform grubunun holding şirketi olan DP Acquisitions B.V.’yi satın almak için nihai bir sözleşme imzaladığı belirtildi.

İPLE ÇEKİYORUZ

Satın alma bedeliyle ilgili olarak resmi açıklama yapılmazken, beIN Media’nın CEO’su Nasser Al-Khelaifi, yaklaşık 3.5 milyon abonesi ve 239 kanalı olan Digiturk’ün satın alınmasının yüksek büyüme potansiyeli olan piyasalarda ve gelişmiş piyasalarda küresel yayılma hedeflerine ulaşmaları için önemli olduğunu ifade etti.

Al-Khelaifi, “Bu satın alma anlaşması yüksek kaliteli yayın deneyimi sağlamaya ilişkin bağlılığımız açısından çok önemli bir adım teşkil etmektedir. Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi (MENA) ile olan komşuluğu ve Asya’daki bizim için önemli piyasalara olan yakınlığı da göz önüne alındığında, Türk piyasasına girişimiz, beIN Media Group açısından doğal bir adımdır. Digiturk’ü güçlendirmeyi ve Türk Pay-TV ve spor piyasasının heyecan verici dinamiklerini daha da geliştirmeyi iple çekiyoruz” dedi.

İLGİ ARTIYOR

Katarlı yatırımcıların Türkiye ilgisi Digiturk’un satışı ile artmaya devam etti. Daha önce BMC’ye 2014 Haziran’da Katarlı ortak gelmişti. Yapılan anlaşma sonrasında Katar Silahlı Kuvvetleri Endüstri Komitesi BMC’ye yüzde 50-50 ortak olmuştu.

Boyner Grup’ta Katarlı fondan yatırım alan şirketler arasında yer aldı. Geçtiğimiz nisanda ’Mayhoola for Investments’ fonu, Boyner Grup’un, Altınyıldız, Ay Marka, Beymen ve Boyner Büyük Mağazacılık şirketlerinin sahibi olan halka açık şirketi Boyner Tekstil ve Perakende Yatırımları A.Ş. özkaynaklarına 885 milyon TL liralık yatırım yapmıştı. Söz konusu yatırımdan sonra ise Mayhoola for Investments, Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları A.Ş.’de yüzde 30.7 paya sahip olmuştu.

LİGİN İSİM HAKKI

Digiturk’ü satın alan beIN Media Group Süper Lig’in de isim hakkını satacak. 2010 yılında Spor Toto ile Digiturk arasında yapılan anlaşma Ağustos ayı itibariyle son buluyor. Ligin isim hakkı satışını elinde bulunduran Digiturk, Spor Toto’dan yıllık 25 milyon dolar alıyordu.

PSG’NİN SAHİBİ

Katar Yatırım Otoritesi’nin de (Qatar Investment Authority) başkanı olan beIN Media’nın CEO’su Nasser Al-Khelaïfi, Katar Spor Yatırımları’nın (Qatar Sports Investments) 2011’de satın aldığı Fransız Paris Saint-Germain kulübünün (PSG) CEO’su ve başkanlığı görevini de yürütüyor.

Ocak 2014’te kurulan beIN Media Group LLC, marka lansmanı Temmuz 2012’de Fransa’da yapılan küresel spor ağı beIN Sports’un resmi sahibi konumunda. 31 Aralık 2013’te, Al Jazeera Sport, beIN Sports’un kurulması için Al Jazeera Media Network’ten resmi olarak ayrıldı. beIN Sports’un, tüm dünyaya yayın yapan 36 kanalı bulunuyor.