Demirören çözüm planını açıkladı !

Demirören çözüm planını açıkladı !

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, gündemdeki konularla ilgili basın toplantısı düzenledi.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören sözlerinde Deniz Ateş Bitnel için "Gelecek vaadeden bir hakemimizi kaybettik" derken, MHK, PFDK ve Tahkim Kurulu'nu da artık futbol adamlarının seçeceğini duyurdu. TFF Başkanı bu projenin hazırlanmaya başladığını ve gelecek sezon yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, TFF’nin Riva’da yer alan idari merkezinde basın açıklaması yaptı.

Demirören’in sözleri şöyle;

“Bugün burada buluşmamızın nedeni Galatasaray-Trabzonspor maçında yaşananlar değil, kulüp yöneticilerinin sözlerine cevap vermek de değil amacım… Uzun yıllardır futbol dünyasının içinde olanlar bana hak verecektir. İsimler değişir, hakemler değişir, MHK’ler değişir ama dedikodularla tartışmalar hiç değişmez. Büyüklerin kollandığı savunulur, MHK sezonu bitiremez denilir, o hakem düdüğünü assın denir… Bunlara bir de bahis iddiası eklendi. Bütün bunlar Türk futbolunun 90’lardan bu yana taşıdığı güvensiz ortamın nedeni.

Nasıl ki hakem atamalarına karışmıyorsam, MHK’nin de istifasını istemeyeceğim.Siz sanıyor musunuz ki, ben bu yaşananlardan dolayı üzüntü yaşamıyorum? Trabzonspor’un yaşadığı mağduriyete Trabzonsporlular kadar üzülüyorum. Düzen değişmedikçe başka camiaların da canı yanacaktır. Umut vaaden bir hakemimizi kaybettiğimiz için üzüldüm. Ama ben üzülmekle yetinecek bir konumda değilim. Benim görevim, genel kurulun bana verdiği yetkileri kullanarak, çözüm üretmektir. Şu anda çözümle karşınızdayım.

Türkiye Futbol Federasyonu töhmet altında bırakılıyor. Bizim kullanmadığımız güce ihtiyacımız yok. Biz gelişmek için güçlerimizi paylaşmaya hazırız. Biz futbola odaklanırız. Yöneticilerin maç sonu yaptığı açıklamaları dinleyeceğimize, genç hakemlerin sözlerini dinlemeye razıyız. Kulüplerin gelişimine, oyuncu yetiştirme misyonuna, çocuklarımızın esenlik içinde futbol oynamasına daha da yoğunlaşırız.

Artık kurulları TFF atamayacak. Futbol dünyası seçecek. Bu sistem sadece MHK ile sınırlı kalmayacak. PFDK ve Tahkim Kurulu için de geçerli olacak. Futbol adamlarının, sporcuların ve hakemlerin katkılarını alarak yönetmeliklere şekil vereceğiz. Bu adımların son şekillerini verip önümüzdeki sezon yürürlüğe sokacağız.

Bu gündelik tartışmalar son bulacak. Hakem hataları Türk futbolunun temel sorunu gibi görünmekten çıkacaktır. Futbol dünyasına sesleniyorum; gelin şikayet etmekten vazgeçelim ve çözümün aktörleri olalım. Taraftarlardan istediğimiz hoşgörüyü kendimiz gösterelim.”