Samet Aybaba'dan çarpıcı açıklamalar

Samet Aybaba'dan çarpıcı açıklamalar

Beşiktaş'ın eski teknik direktörlerinden Samet Aybaba, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kendi dönemindeki yapılanmanın şu andaki kadronun alt yapısını oluşturduğunu söyleyen Aybaba, yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi ve "Benim dönemimde oynayan 8 futbolcu şu anda 2. ligde oynayamıyor." dedi.

Beşiktaşlılık duygusuyla görev yaptığını söyleyen Aybaba, "Benden önce 10- 12 teknik direktöre teklif ettiler ama onlar kabul etmemişti." açıklamalarını yaptı.
 
2012-13 sezonunda Beşiktaş'ta zor şartlarda görev yaptığını söyleyen Samet Aybaba, "Taraftarlar o dönem'şu oyuncu şöyleydi bu böyleydi' diye bakıyorlar. Aslında yönetimsel anlamda da bakmak lazım. Bu kadar coşkulu, kimsenin beklediği gibi olmayan bir sezon geçirmeseydik, bu kadro bu kadar başarılı olamazdı. O coşku o futbol Beşiktaş'ı yukarı taşıdı. Bir sene sonra hamle yapmasını sağladı. Ondan sonra onun üstüne tekrar konuldu. Beşiktaş coşkuyu bizim dönemimizde almaya başladı. Biz şöyle yapıyorduk. Bazen parasızlık, imkansızlık çok iyi motivedir. Ben takımı Barbaros'tan götürüyordum. Otobüsün içine de Beşiktaş marşını koyuyorduk. Taraftarlar da otobüsün önünü kesiyordu, 10-15 dakikada ordan geçebiliyorduk. Yoksa ben bilmiyor muydum otobüsü arkadan stada götürmeyi. Ama takımın buna ihtiyacı vardı. Ondan sonra kalite arttı. O dönemi inanılmaz coşkulu ve keyifli geçirdik. Sonrasından Bilic geldi. Onun döneminde para vererek oyuncu alma dönemi geldi." dedi.
 
Beşiktaş'a teknik direktör olarak geldiğinde kimsenin kendisine sıcak bakmadığını kaydeden Samet Aybaba, "Kimse; ne taraftar ne de medya bize sıcak bakmadı. O dönem benim Beşiktaş'ın başına olmam gerekiyordu. O dönem Beşiktaş'ın böyle bir yapılanmaya ihtiyacı vardı. Ben Beşiktaşlılık duygusuyla'bunu yaparım' dedim." açıklamalarını yaptı.
 
"10-12 ANTRENÖR BEŞİKTAŞ'IN TEKLİFİNİ KABUL ETMEDİ"

 
Kendisinden önce bir çok teknik adamın Beşiktaş'ın teklifini kabul etmediğini savunan Samet Aybaba, "O dönem bir çok antrenör Beşiktaş'ın teklifini kabul etmedi. En az 10-12 teknik direktörle görüşüldü ve kabul edilmedi. Çok paralar isteyen hocalar vardı. Onlar hala çalışıyor. Biz Beşiktaşlıydık, o dönemi böyle geçirmek zorundaydık. Onun için yardımcılarım olarak Ulvi'yi (Güveneroğlu) ve Recep'i (Çetin) aldım." diye konuştu.
 
"BİR TARAFTAR FERNANDES'İN AKRABALARI BİR TARAFTA ALMEIDA'NIN YİĞENİ"
 
Kendi dönemlerinde belli bir sistem oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Samet Aybaba, "O zaman Ümraniye'ye gittiğimde orası çok kötü durumdaydı. Bir yerlerde herkes koşuyordu. Bir tarafta Fernandes'in akrabaları, bir tarafta Almeida'nın yiğeni. (Gülüyor) Bir tarafta kuvvet çalışanları. Maça 2 otobüs gidiyordu bir tarafta takım diğer tarafta akrabalar. Çok zor dönemdi. Biz çok direnç gösterdik. Çok çalıştık. Niye? Beşiktaş bizim takımımız. Belli bir kültürü aldık. Bana göre Beşiktaş tarihinin en zor dönemiydi. Beşiktaş o dönemi planladığımız gibi geçmeseydi şimdi ne yönetim kalırdı ne de Beşiktaş." ifadelerini kullandı.
 
"BENİM DÖNEMİMDEKİ 8 OYUNCU 2. LİGDE BİLE OYNAYAMIYOR"
 
Kendi dönemindeki kadroyla şimdiki kadroyu da değerlendiren Samet Aybaba, "Bizim kadronun 8 tanesi şu an 2. ligde bile oynayamıyor. Mevcut oyuncular çok kaliteli ve değerli oyuncular. Biz o zaman takım bütünlüğünü ön plana çıkarmaya çalıştık. Holosko bize o 10 gol attı. Şimdi adını duyuyor musunuz? Şimdi nerede. Almeida 2. ligde. Bizim 17-18 maç oynattığımız bazı oyuncuların hiçbiri şu anda PTT 1. Lig'de bile yok. Bayağı sıkıntı çektik. Yönetim, verdiği sözlerin hepsini yaptı. Demek ki şimdi farklı kişiler gelecek farklı sözler verip daha iyi işler yapacak. (Gülüyor)" dedi.