Sharapova dünyaları kaybetti !

Sharapova dünyaları kaybetti !

Sharapova'nın doping kullandığını itiraf etmesi, başarılı tenisciye dünyaları kaybettirdi.

Rus tenisçinin basın açıklamasından 12 saat bile geçmeden, 18 yıldır sponsorluğunu yapan ve yılda 25.5 milyon TL ödeyen Nike, anlaşmayı askıya aldığını ilan etti.

Dünyaca ünlü raket Maria Sharapova’nın doping yaptığını açıklamasının ardından Nike, güzel yıldızla olan anlaşmalarını askıya aldığını duyurdu.

Nike, “Üzüntü ve Sürpriz” başlığıyla yaşanan gelişmeleri büyük bir şaşkınlıkla izlediklerini açıklarken, Sharapova ile yaptıkları sözleşmeyi askıya aldıklarını duyurdu. 11 yaşından bu yana Sharapova’ya sponsor olan spor markası Nike’tan yapılan açıklamada, “Soruşturma devam ederken biz de Maria ile olan ilişkilerimizi askıya almaya karar verdik. Yaşanan bu durumu izlemeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

2010 yılında Sharapova ile 70 milyon dolar (204 milyon TL) karşılığında 8 yıl süreli (yılda 8.75 milyon dolar / 25.5 milyon TL) yeni bir anlaşma yapan Nike, ayrıca Rus raketin kendi ismini taşıyan ürünleri piyasaya sürmüştü. Anlaşma askıya alınmasaydı Sharapova, Nike firmasından 3 yıl için 26 milyon 250 bin dolar (76.65 milyon TL) daha alacaktı.

TAG HEUER ANLAŞMAYI FESHETTİ

Nike'ın ardından dünyaca ünlü saat firması Tag Heuer de Sharapova ile yapmış olduğu sponsorluk anlaşmasını feshettiğini duyurdu.

Maria Sharapova’nın, Nike’ın yanı sıra, Evian ve Porsche ile de sponsorluk anlaşmaları bulunuyor. Porsche, 2014 yılında Sharapova’yı kendi markalarının ilk kadın büyükelçisi olarak atamıştı.

Rus raket, FORBES dergisi tarafından 2015 yılında 30 milyon dolarlık geliriyle en çok kazanan kadın sporcu unvanının sahibi olmuştu.