Çalışanları Google'ı protesto etti

Çalışanları Google'ı protesto etti
Güncelleme:

Google çalışanları, şirketin Amazon internet sitesi ve İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) ile olan 'Project Nimbus' sözleşmesine karşı çıkarak "Irksal ayrımcılık için teknoloji yok" başlığıyla, birçok kentte bir protesto başlattı.

Çok sayıda Google çalışanı, şirketin İsrail Savunma Kuvvetleri ile sözleşme imzalamasını protesto etmeye başladı. Çalışanlar, İsrail'in en gelişmiş makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojisine erişmesine izin verilmesinin korkunç olduğunu söylüyor.

Kendilerine "Teknolojide Yahudi Diasporası" adını veren Google çalışanı grubu, İsrail'in en gelişmiş makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojisine erişmesine izin vererek, Google'ın iğrenç bir duruma olanak tanıdığını iddia ediyor.

'SÖZLEŞMEYİ İPTAL EDİN' TALEBİ

Trt Haber'de yer alan habere göre; şirket, teknoloji devine 1,2 milyar dolarlık devasa sözleşmeyi iptal etme ve işgal altındaki Filistin halkına karşı işlenen suçlara karşı durma için baskı yapmayı umuyor.

Google pazarlama müdürü ve önde gelen Nimbus karşıtı savunucu Ariel Koren, yönetimden gelen bir düşmanlık ve misilleme modeli olarak nitelendirdiği şeyin ardından salı günü istifasını duyurdu.

PAZARLAMA MÜDÜRÜNE İSTİFA DAYATMASI

Şirkette yedi yıl geçirdikten sonra Koren, projeye karşı lobi faaliyetleri yürüttüğü için kendisine San Francisco'dan Google'ın Brezilya ofisine taşınmak ya da istifa etmek gibi bir ültimatom verildiğini söyledi.

Koren, Medium'da yayınlanan istifa mektubunda, "Google agresif bir şekilde askeri sözleşmeler peşinde koşuyor ve bana ya da diğerlerine karşı bir susturma ve misilleme modeliyle çalışanlarının seslerini ortadan kaldırıyor" dedi.