Yapay zeka ChatGPT'ye Avrupa'da bir yasak daha yolda

Yapay zeka ChatGPT'ye Avrupa'da bir yasak daha yolda
Güncelleme:

İnternette adeta bir devrime yol açan yapay zeka ChatGPT'ye şimdi de Almanya'da erişim yasağı gündemde.

Alman hükümetinin kişisel verilerin korunmasından ve bilgi özgürlüğünden sorumlu görevlisi Ulrich Kelber, ‘veri güvenliği endişeleri’ nedeniyle ‘prensip olarak gerekirse’ yapay zekaya dayalı sohbet robotu ChatGPT’yi engelleyebileceklerini bildirdi.

Kelber, Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’a Almanya’nın veri güvenliği endişeleriyle Microsoft tarafından mali açıdan desteklenen ChatGPT’yi engelleyerek İtalya’nın izinden gidebileceğine işaret etti.

 Ulrich Kelber, “Prensip olarak Almanya’da da böyle bir eylem mümkün” diyerek ABD merkezli OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’yi engellemenin eyaletlerin yetki alanına gireceğini söyledi.

Almanya‘nın yasağı konusunda İtalya’dan daha fazla bilgi talep ettiğini bildiren Kelber, Almanya’nın olası ChatGPT’ı engelleme planı hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

İtalya Verileri Koruma Ajansı, 1 Nisan’da, İtalyan kullanıcıların kişisel verilerini yasa dışı şekilde topladığını belirterek ChatGPT‘ye İtalya’nın gizlilik standart ve düzenlemelerindeki gereklilikleri karşılayana dek erişimin geçici olarak engellendiğini bildirmişti.

ChatGPT’ye soruşturma başlatan İtalyan ajansı ayrıca, verilerin toplanma usulüne yönelik kullanıcılara bilgi verilmemesini de ihlaller arasında göstermişti.

Böylece İtalya, yapay zeka tarafından desteklenen bir chatbot’a karşı harekete geçen ilk Batılı ülke olmuştu.

Öte yandan, Fransa ve İrlanda’daki verilerin korunmasından sorumlu yetkililer, bulgularını tartışmak için İtalya Verileri Koruma Ajansı’yla iletişime geçtiklerini açıkladılar.