Küçük şirketler birleşirse kurumlar vergisi alınmayacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal aynı alanda iş yapan küçük ölçekli iki şirket birleşirse bu firmalardan kurumlar vergisi alınmayacağını söyledi.

Küçük şirketler birleşirse kurumlar vergisi alınmayacak
A+ A-

Habertürk Gazetesi’nden Rahim Ak’a konuşan Ağbal, iş dünyası için önemli düzenlemelerden bahsetti. Türkiye'nin çok sayıda küçük ve orta boy işletmesi olduğunun altını çizen Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu şirketlerin birleşmelerini teşvik etmek gerektiğini belirterek, üzerinde çalıştıkları yeni düzenlemeyi şöyle özetledi: “Küçük firmalarda üretim yaptığınız zaman rakabet gücünüz, verimliliğiniz olmuyor. Ar-Ge'ye istediğiniz kaynağı ayıramıyorsunuz. Şimdi biz aynı alanda faaliyette bulunan iki şirkete ‘Bir araya gelin firmayı büyütün biz sizden vergi almayalım' diyeceğiz.

AR-GE'YE DAMGA VERGİSİ OLMAYACAK

Bu şirketlerden kurumlar vergisi almayacağız.” Birleşen şirketler vergi tatilinin kaç yıl olacağı veya teşvikin kazançlarının belli bir oranı mı olduğu üzerinde çalıştıklarını dile getiren Bakan Ağbal, “Özellikle üretimde ve ihracata dönük üretim yapan şirketlerde bu büyümeyi ve ölçeği teşvik etmemiz gerekiyor. Ticaret şirketlerinde teşvik olmayacak” şeklinde konuştu.

Habertürk