Doğalgaza zam gelecek mi? Bakan açıkladı

Doğalgaza zam gelecek mi? Bakan açıkladı
Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, kış döneminde doğalgaza zam yapılmayacağını açıkladı.

Yeni yılla birlikte iğneden ipliğe gelen zamların ardından doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu olmuştu. Doğalgaz fiyatlarıyla ilgili resmi açıklama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'dan geldi. 

Bakan Bayraktar, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Bayraktar, doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağı sorusuna "Şu anda doğalgazda gözüken herhangi bir zam yok. Bu kış bir zam planlamıyoruz." dedi.

Bakan Bayraktar'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Türkiye'de 50 yılda ürettiğimiz gazı Karadeniz'de 1 yılda üretebileceğiz. Türkiye'nin gaza ihtiyacı çok. Evde, sanayide kullanıyoruz. Maalesef bu konuda dışa bağımlıyız. Orada deniz derinliği 2 bin 100 metre. Deniz tabından sonra 2500 metreye kadar sondaj yapıyoruz. Gazı buradan çıkarıyoruz ve karaya taşıyoruz. Keşif zorlu bir süreçti ama üretime geçmek daha zor bir süreç.

O sahada gaz üretmeye başladık. Gaz evde kullanılıyor. İlk etapta 10 milyon metreküp hedefimiz var. Şu an günlük 2,2 milyon metreküp yapıyoruz. İlk fazda hedefimiz bu. İkinci fazda 40 milyon metreküpe çıkaracağız. 40 milyona çıktığımız zaman 15 milyon hanenin gazını karşılamış olacağız. 2026 - 27 yıllarında bu rakamlara ulaşma hedefimiz var. Daha öne çekersek daha değerli."

"YENİ GAZ KEŞİFLERİ OLACAK"

"Yeni keşif kuyuları açmayı da hedefliyoruz. Sakarya Gaz Sahası keşfi yaptığımız yer. Orada 17 kuyu açmış durumdayız. Çalışmalar orada yoğunlaştı. Bu nedenle 3 gemi orada. Burası Filyos'a yani karaya 170 km uzaklıkta. Biz bu bölgede yeni potansiyeller olduğunu düşünüyoruz. Orta ve Doğu Karadeniz'de arama yapmak istediğimiz yerler var. Bunların bir kısmı gaz, bir kısmı da petrol. Keşif amaçlı sondajlar yapmayı planlıyoruz. Üretimi aksatmadan keşif sondajlar yapacağız."

"HEDEF ENERJİDE TAM BAĞIMSIZLIK"

"Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığı yüzde 68 civarında. Bu çok büyük bir rakam. Türkiye'nin mutlaka enerjide tam bağımsız olması lazım. Hedefimiz bu. Bu onun yolunda atılmış bir adım. Petrolde de öyle. Biz ümitliyiz ama bir şey keşfetmeden ezbere bir şey söylemek istemiyorum. Orta ve Doğu Karadeniz'de umut var olarak kazmayı planlıyoruz. Abdulhamid Han Doğu Akdeniz'de keşif çalışması yapıyor. Akdeniz'de çok aktif bir dönem geçirdik. Buna yeni bir bakış açısı getirmemiz gerekiyor dedik. Akdeniz'de daha farklı bir yaklaşım sergiliyoruz ve Karadeniz'e çıktık."

"GABAR'DA GÜNDE 32 BİN VARİL PETROL ÜRETİYORUZ"

"Şırnak'ta Gabar'da bugün itibariyle günde 32 bin varil petrol üretiyoruz. 2016 yılında Türkiye Petrolleri'nin toplam petrol üretimi günlük 35 bin varildi. Bugün, o günkü üretim rakamını ikiye katlayacak değere ulaştık. Orada gece gündüz çalışma devam ediyor. Bu yılın sonunda hedef 100 bin varil. Bir taraftan üretim çalışmalarına devam ediyoruz, bir yanda keşif çalışması yapıyoruz. Anlatılanların bir kısmı doğru. Üzerine beton dökülüp kapatılan kuyulara sondaj yaptığımızda farklı netice aldığımız sahalar oldu. Şırnak, Gabar, Kato'da terör vardı. Şimdi oralarada terörün adı yok.

Dolayısıyla bu bölgeler aranmamış bölgeler. Buralar gidilemeyen bölgelerdi. Çok büyük bir keşif. 100 bin varil çok önemli rakam. Batman'da ve Adıyaman'da petrol üretiyoruz. Bu 100 bin varil üretildiğinde 2024'te 175 ile 200 bin varile gelmek demek. Bu da şu demek, Türkiye ihtiyacının yüzde 20'sini burada üretiyor demek. 90-100 kuyu açıldığında bu rakama geleceğiz. Sismik çalışmada iki ana konu var. Bir tanesi iki boyutlu sismik. Bu adeta işin röntgenini çekmek. İkinci konu, 3 boyutlu sismiktir. Bir şeyler görürsek sondaj yapıyoruz."

DOĞALGAZA ZAM YAPILACAK MI?

"Şu anda doğalgazda gözüken herhangi bir zam yok. Bu kış bir zam planlamıyoruz."

EYLÜL 2022'DEN BERİ ZAM YAPILMADI

Öte yandan Karadeniz'de bulunan doğalgaz rezervinin işleme alınmasının ardından doğalgaz faturalarında 25 metreküpe kadar olan tüketim ücretsiz olmuştu. Bu uygulama 1 Mayıs 2024 tarihine kadar devam edecek. 

BOTAŞ, ocak dönemi için hanelerde ve sanayide kullanılan doğalgaz fiyatında değişiklik yapılmadığını duyurmuştu.

Elektrik santralleri ve sanayi grubu için gaz fiyatına en son ekim ayında yüzde 20 zam yapılmıştı. Hane fiyatları ise Eylül 2022'den bu yana değişmedi.