'Döviz kuru garantili TL'' sonrası dolar için dikkat çeken tahmin

'Döviz kuru garantili TL'' sonrası dolar için dikkat çeken tahmin
Güncelleme:

Yeni açıklanan ‘Dövize endeksli TL mevduatı’ modeli merak edilirken, ekonomist Atilla Yeşilada kurun yeniden yükseleceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve dövizde büyük düşüşe neden olan  ‘dövize endeksli TL mevduatı’ modeline ilişkin soru işaretleri yerini korurken, ünlü ekonomist Atilla Yeşilada yeni hamleyi ve etkilerini anlattı.

Semih Sakallı’nın sunduğu ‘Mesele Ekonomi’ programına konuk olan Yeşilada, dolar kurunun ve enflasyonun yükseleceğini belirtti. Yeşilada, “Model ilerleyen dönem için fırsat mı risk mi oluşturuyor?” sorusuna yanıt verirken, son adımın ‘erken seçim ihtimalini güçlendirdiğini belirtti.

 “BU MODEL TUTMAZ”

Çok riskli bir yola girildiğini ve bu sistemin yaşamasının zor olduğunu iddia eden Yeşilada, temel sorunların bu tür adımlarla çözülemeyeceğini söyledi. Dolar ve enflasyon yeniden yükseleceğini söyleyen Yeşilada, şöyle devam etti:

“Bu model tutmaz. Neden? Herhangi bir kütüphane yada dijital kütüphaneye gidip ”e” harfinin altında ekonomi ders kitapları bulacaksınız. Gözünüzü kapatıp kitaplardan birini seçeceksiniz. O kitapların ilk sayfasında yazar neden yürümeyeceği açıklar.. Böyle bir şey olmaz. Şöyle bir örnek vereyim düşünelim ki 1 trilyon mevduat var. Bunun ortalama faizi 15, Türk Lirası (TL) bir yılda yüzde 30 değer kaybetti. Durum böyle olursa siz bir yılda o parayı sigorta etmek için devletin kasasından 150 milyar lira ödeyeceksiniz. İkinci bir sebep olarak, millet neden dolara kaçıyor? Çünkü enflasyondan çekiniyor.”

“DÖVİZ YENİDEN YÜKSELECEK”

Yeşilada, “Diyelim ki dolar/TL yıl sonunda 10 TL’ye indi. Böylece yüzde 15 olan mevduat faizinin altına indi ama TÜİK 3 Ocak’ta enflasyon rakamlarını açıklayacak, enflasyon oranı da yüzde 30 olacak. Peki ne olacak? Vatandaşın parası yine yüzde 15 değer kaybetmiş olacak. Merkez Bankası ihracatçılara vadeli kur verecekmiş. Adil değerinin altında kur verecek. Ve kurda bir şaşma olursa ya Merkez Bankası’nın rezervleri eriyecek, ya da piyasaya daha çok TL verecek. Vatandaş da bununla yine dolar alacak. Böylece döviz yeniden yükselecek” ifadelerini kullandı.