e-ticarette ''iade kotası oyunu''na dikkat!

e-ticarette ''iade kotası oyunu''na dikkat!
Güncelleme:

Son dönemde Edirne bazı alışveriş sitelerinden alınan ve iade edilmek istenilen ürünlerin kargo firmaları tarafından "kota dolu" denilerek alınmadığı ortaya çıktı.

Tüketiciler son günlerde, e-ticaret sitelerinden aldıkları ürünleri iade etmek isterken “kota doldu geri alamıyoruz” cevabıyla karşılaşmaya başladı. Tüketiciler, cayma haklarının engellenmesi nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirtirken, kargo firmaları ise aşırı iş yoğunluğundan şikayetçi.

Edirne Tüketici Hakem Heyeti Başkanı ve İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun, yaptığı açıklamada, korona virüsü salgını nedeniyle internetten alışverişin arttığına işaret etti. Sokağa çıkma kısıtlamaları ve virüsün bulaşması ihtimali dolayısıyla insanların alışveriş için e-ticarete yöneldiğini dile getiren Altun, bu ticaret yönteminde de tüketicilerin bazı sıkıntılar yaşadığını söyledi.

‘KARGO 4 GÜNDÜR ÜRÜNÜ ALMIYOR’

Altun, tüketicilerin internet üzerinden yaptıkları alışverişlerde hiçbir gerekçe göstermeden 14 gün içinde cayma hakkını kullanabileceklerini ve bu hakkın kullandığı tarihten itibaren de ilgili firmaya 10 gün içinde malı iade etmek zorunda olduklarını hatırlattı.

Firmaların, internet üzerinden sipariş verdiği ürünü tüketiciye kargoyla ulaştırdığını belirten Altun, şöyle devam etti: “Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok ancak tüketici olarak malı beğenmediyseniz cayma hakkını kullanabilirsiniz. Size iletilen ürünü aynı kargo firmasıyla iade edebilirsiniz. Ancak kargo firması iade ürün için gittiğinizde ‘kota dolu alamam.’ diyor. Bu gerekçeyle ürünü almıyorlar. Bu mağduriyet başıma geldi. e-ticaret yöntemiyle tanınmış bir alışveriş sitesinden musluk aldık, ürünü beğenmedik ve geri iade etmek istiyoruz. 4 gündür kargo firmasına gidiyoruz, görevli ‘biz bu ürünü alamıyoruz kota dolu.’ diyor. Firmalar e-ticarette kota oyunu yapıyor. 14 gün içinde caydınız ve iade edeceksiniz ama firma ürünü almıyor.”

Altun, bu durumla karşılaşan tüketicinin ürünü başka bir kargo firmasıyla gönderebileceğini ancak o zaman da fazladan ücret ödemek zorunda kalacağını dile getirdi.

Altun ailesi, sorunun çözümü için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmaya hazırlanıyor