Sigara içenlere ''müjde''! ÖTV artırıldı; zam geliyor!

Sigara içenlere ''müjde''! ÖTV artırıldı; zam geliyor!
Güncelleme:

Tütün ürünlerine uygulanan Özel Tüketim Vergisi oranlarında değişiklik yapıldı. Bir paket sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 7,79 liradan 9,13 liraya yükseldi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, sigaranın asgari maktu vergi tutarı 0,3899 liradan, 0,4569 liraya çıkarıldı. Yüzde 17,2'lik artış sonrası bir paket sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 7,79 liradan, 9,13 liraya yükselmiş oldu.

Sigaranın vergi oranı yüzde 67, maktu vergi tutarı ise 0, 4539 lira olarak korundu. 

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla sigara ve tütün ürünlerindeki asgari maktu vergi tutarları artırıldı. 

Yapılan düzenlemeye göre 0,3899 olarak uygulanan asgari maktu vergi tutarları yüzde 17'lik artışla 0,4569 TL'ye yükseltildi.

En ucuz sigaradan alınan ÖTV ise 7,798 liradan 9,138 liraya çıkarıldı.Asgari maktu vergi tutarı, sigaranın düşük fiyatla satılmasını engellemeye yönelik bir unsur. Sigarının perakende satış fiyatı ile vergi oranı çarpılıyor, bulunan rakam asgari maktu vergiden büyükse çarpım sonucu bulunan nispi vergi; düşük ise asgari maktu vergi tutarı esas alınıyor. 

EN UCUZ SİGARA KAÇ PARA OLACAK?

Bu gelişmenin üzerine 13 TL 64 kuruştan aşağı sigara satılamayacak.

Seçiniz...