Ucuza sosyal konutta bunu yapan kura dışı kalacak!

Ucuza sosyal konutta bunu yapan kura dışı kalacak!
Güncelleme:

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ'nin ucuza sosyal konut kampanyasını "fırsat" bile uyanıklar için "Onlar kura dışı kalacak" dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sosyal Konut Projesi'ne ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu kampanyayla ilgili olarak yapılacak denetimlerle ilgili bilgi veren Bakan Kurum, fırsatçılara göz açtırmayacaklarını belirtti. Söz konusu proje kapsamında denetimlerin sıkı bir şekilde uygulanacağını belirten Bakan Kurum, "Bir ihmal, hata, kusur varsa dahi kurada çıkması önemli değil, bunların hepsi detaylı incelenecek." ifadesini kullandı.

BAŞVURURKEN O HATAYI SAKIN YAPMAYIN

Katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, "Kişinin proje açıklanmadan önce evi vardı, bu evi başkasına devretti ve kampanyaya başvurdu. Bu durumda denetimler ne kadar geriye doğru işletilecek?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız da açıkladı. Burada hiçbir fırsatçıya, bizi aldatmaya yönelik hiçbir eyleme müsaade etmeyeceğiz. Aslolan burada gerçekten ev alamayan, ev ihtiyacı olan dar gelirli vatandaşlarımızın ev alması. Arkadaşlarımız bu anlayışla detaylı şekilde başvuruları inceleyecek. Projemizin açıklandığı gün itibarıyla konut alacak vatandaşlarımızın üzerinde konutun olmaması gerekiyor. Hisseli babasında, köyünde arsası varsa o arsa kabul ediliyor.

Şehirdeki imarlı arsası söz konusu olursa imarlı arsa da değerli bir arsa olduğu düşünüldüğünde o da üstünde kayıtlı bir gayrimenkul olarak görünüyor. İş yeri alacak vatandaşlarımızın ise üzerinde tapuda kayıtlı iş yerinin olmaması gerekiyor. Arsa alacak vatandaşlarımızın ise tapuda başvuru günü itibarıyla ve sonrasında, üzerine kayıtlı konutunun veya arsasının bulunmaması gerekiyor."

"HEPSİ DETAYLI İNCELENECEK"

Murat Kurum, "Denetimler geriye doğru olmayacak mı?" sorusunun yinelenmesi üzerine, "Kanun geriye doğru işlemez. Bugün bir kampanya açıkladık. Şartları vatandaşlarımız bilmiyordu. Kampanyanın günü itibarıyla biz bu süreci yürüteceğiz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz bize bağlı, bu noktada ilgili bakanlıklarımızdan verilerin hepsini alacağız. 13 Eylül'de açıkladık, 14 Eylül itibarıyla bu denetimlerin hepsi yapılacak. Bizim gözden kaçırdığımız farz edelim ki oldu, böyle bir ihmal, hata, kusur varsa dahi kurada çıkması önemli değil, bunların hepsi detaylı incelenecek." ifadesini kullandı.

YANLIŞ BİLGİ VEREN KURA DIŞI KALACAK

İncelemelerin ardından kişinin başvurusuna göre üzerinde evi ve iş yeri olup olmadığının inceleneceğini aktaran Kurum " Gelirin 18 bin lira İstanbul'da. diğer İllerde de 16 bin lira altında olması gerekiyor. Gelir beyanı hatalıysa başvuru şartlarda bu şartlara uymayan durumlar söz konusu ise vatandaşlarımızı bu noktada kura dışı bırakacağız." diye konuştu.

AYNI EVDEN KAÇ KİŞİ BAŞVURABİLİR?

Bakan Kurum, kampanyaya hane halkından bir kişinin başvurabileceğini, fakat aynı hanede 18 yaşın üzerindeki kişilerin de şartlara uyuşması durumunda kendi adına ayrıca başvurabileceğini söyledi.