Yatırım amacıyla konut alanlara kötü haber!

Yatırım amacıyla konut alanlara kötü haber!
Güncelleme:

Retailing Research & Strategy Group'un raporuna göre, son 10 yılda Türkiye’de, özellikle de büyük şehirlerde konut alımı yapanların dolar bazında büyük bir kayba uğradı vurgulandı.

Uluslarararası araştırma kuruluşu Retailing Research & Strategy Group, Türkiye’de konut satışlarında yaşanan rekoru incelediği raporda, inşaat şirketlerinin sırtındaki finansal riskin bankalara devredildiğini belirtti. Raporda, “Ciddi bir finansal risk zaten kırılgan durumdaki Türk bankacılık sistemine aktarıldı” denildi.

Üçüncü çeyrekte 500 bin konutun krediyle satıldığını belirtilirken, ortalama 100 metrekarelik büyüklük ve 3.500 liralık metrekare fiyatı varsayımı altında 175 milyar TL veya 22 milyar dolarlık emlak alış-verişinin gerçekleştiğinin görüldüğünü ifade etti.

Buna rağmen konut fiyatlarının dolar bazında gerilediğine dikkat çeken raporda, ortalama metrekare fiyatının TL bazında tarihi zirveye çıktığını ama dolar bazında 485 dolara indiğini belirtti.

Enflasyondan arındırıldığında da ortalama metrekare fiyatının gerilediği görülüyor.

Öte yandan söz konusu raporda bu veriler ışığında bakıldığında son 10 yılda Türkiye’de, özellikle de büyük şehirlerde konut alımı yapanların dolar bazında büyük bir kayba uğradıklarını vurguladı.

Seçiniz...